مشاوره آنلاین روانشناسی:

از آنجاییکه شما در کمال آسایش و راحتی در منزل خودتان در جلسات آنلاین شرکت می‌کنید، اغلب می‌توانید جلسات درمانی‌تان را در زمان‌هایی تنظیم کنید که از همه برایتان راحت‌ترند.

روانشناسانی که بیماران را فقط به صورت آنلاین درمان می‌کنند احتمالاً  هزینه‌های اضافی کمتری دارند مانند هزینه اجاره مکان.

درمان قابل دسترس تر است.

اینترنت باعث شده که درمان سلامت روان قابل دسترس تر شود.

افراد ممکن است از صحبت در مورد مسائل سلامت جسمی‌شان با دوستان و خانواده‌ خود احساس راحتی کنند، ولی شاید هنگام بحث در مورد مسائل سلامت روان که به همان اندازه مهم هستند همانقدر احساس راحتی نداشته باشند. دسترسی آنلاین باعث می‌شود که غلبه بر بدنامی‌ای که از قدیم با مسائل سلامت روان همراه بوده آسانتر شود.

درمان از راه دور می‌تواند ابزاری مهم برای کمک به افراد باشد تا در مورد سلامت روانشناختی آگاهی و شناخت بیشتری کسب کنند. حتی اگر احساس می‌کنید سلامت روانتان قوی است، باز هم مشاوره آنلاین می‌تواند به شما کمک کند تا از لحاظ روانی قوی‌تر شوید. شما می‌توانید در مورد رفتارهای سالم و راهبردهای مقابله‌ای که منجر به سلامت روانشناختی بهتری می‌شوند بیشتر آگاه شوید.

نیازی نیست که حتماً از لحاظ بالینی دارای مشکل خاصی تشخیص داده شوید که بتوانید از صحبت با یک متخصص بهره مند شوید و مشاوره آنلاین می‌تواند زمینه آسانی را برای شروع فراهم آورد.

نکات منفی مشاوره آنلاین

گرچه مشاوره آنلاین احتمالاً می‌تواند برای افرادی که در شرایط خاصی هستند خیلی مفید و کمک کننده باشد، اما در این برهه زمانی در مقایسه با گزینه‌های درمان سنتی بدون خطر و ایراد هم نیست.

عدم پاسخ به موقعیتهای بحران

چون روانشناسان آنلاین از مراجع دور هستند، وقتی بحرانی روی می‌دهد پاسخ سریع و مؤثر سخت می‌شود.

اگر مراجعی افکار خودکشی را تجربه کند یا از یک اتفاق ناگوار شخصی رنج ببرد، ارائه کمک و یاری مستقیم برای روانشناس می‌تواند سخت و حتی غیرممکن شود.

——————————————————————————————————

چه انتظاراتی باید داشته باشیم، چطور پرداخت کنیم، و چطور شروع کنیم؟

وقتی افراد به درمان فکر می‌کنند، خودشان را تصور می‌کنند که در مطبی نشسته‌اند و دارند با یک درمانگر به صورت چهره به چهره صحبت می‌کنند حتی ممکن است مبلی که اغلب در کارتون‌ها و فیلم‌ها به تصویر کشیده می‌شود  و نشان دهنده مطب‌های روان درمانی است را هم تصور کنند.

گرچه خیلی از درمانگران هنوز هم از آن حالت سنتی ارائه درمان استفاده می‌کنند، ولی محبوبیت مشاوره آنلاین طی چند سال گذشته افزایش یافته است. در واقع، این مدل درمان به نوعی خدمات ضروری در طول دوران همه گیری ویروس کرونا تبدیل شده است.

با این حال برخی افراد هنوز هم نسبت به مشاوره آنلاین محتاط عمل می‌کنند. و برخی دیگر می‌خواهند برای این درمان ثبت نام کنند اما نمی‌دانند از کجا شروع کند. در ادامه پاسخ‌های برخی از رایج‌ترین پرسش‌های در مورد مشاوره آنلاین را ارائه می‌کنیم.

آیا مشاوره آنلاین مؤثر است؟

مطالعات نشان می‌دهند که مشاوره آنلاین می‌تواند در بسیاری از موارد درست به اندازه درمان حضوری مؤثر باشد. در اینجا یافته‌های برخی از پژوهش‌ها را ارائه می‌کنیم:

در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۴ در مجله تحقیقات و درمان رفتاری انجام شد محققان دریافتند که اختلال‌های اضطرابی را می‌توان به نحوی مؤثر از طریق رفتاردرمانی شناختی آنلاین درمان کرد. شرکت کنندگان در این مطالعه گزارش کردند که طی یک دوره پیگیری یک ساله بهبودی‌هایشان همچنان باقی مانده بودند.

  • در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۴ در مجله اختلالات عاطفی منتشر شد محققین دریافتند که مشاوره آنلاین درست به اندازه درمان چهره به چهره برای افسردگی مؤثر است.
  • در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۸ در مجله اختلالات اضطرابی منتشر شد مشخص گردید رفتاردرمانی شناختی آنلاین درست به اندازه درمان چهره به چهره برای افسردگی عمده، اختلال هراس، اختلال اضطراب اجتماعی و اختلال اضطراب فراگیر مؤثر است.

مزایای احتمالی این مدل درمان چیست؟

خیلی از افراد از راحتی و آسایش مشاوره آنلاین خوششان میآید. از نظر آنها این مدل درمان باعث صرفه جویی در زمان می‌شود زیرا مجبور نیستند رفت و آمد کنند.

زمان بندی هم برای آنها راحت‌تر است. قرارهای مشاوره آنلاین ممکن است در طول ساعات شب و آخر هفته‌ها هم وجود داشته باشند. اگر می‌خواهید با روانشناسی از طریق چت یا پیام رسان ارتباط برقرار کنید، معمولاً می‌توانید این کار را در هر ساعتی از شبانه روز انجام دهید.

آیا این روش ایراداتی هم دارد؟

برخی افراد احساس می‌کنند مشاوره آنلاین در مقایسه با درمان چهره به چهره کمی سرد و عاری از احساسات است. به علاوه، روانشناسان نمی‌توانند زبان بدن را به همان شیوه درمان‌های حضوری بخوانند (حتی اگر از چت‌های تصویری استفاده شود).

چطور باید وب سایت یا اپلیکیشنی را انتخاب کنم؟

وب سایت‌ها و اپلیکیشن­های مشاوره آنلاین زیادی وجود دارند. هنگام انتخاب، به این فکر کنید که می‌خواهید ارتباطات شما با روانشناستان به چه صورت باشد. آیا ترجیح می‌دهید وقت‌های ملاقاتتان به صورت ویدئوی زنده باشد؟

نقد و بررسی‌های سایت­های مختلف را بررسی کنید تا بفهمید کاربران از چه چیز آنها خوششان آمده و از چه چیزهایی خوششان نیامده. بعد، می‌توانید خدماتی که به بهترین نحو ممکن با نیازهای شما مطابقت داشته باشد را انتخاب کنید.

چطور با روانشناس آنلاین ارتباط برقرار کنم؟

برخی سایت‌ها چندین روش ارتباطی را ارائه می‌کنند، مانند پیام متنی، پیام صوتی، و پیام تصویری. برخی دیگر به افراد امکان تماس تلفنی و تماس ویدئویی را می‌دهند.

پرسش و پاسخ‌ها در مورد مشاوره آنلاین روانشناسی

آیا روانشناسان واقعاً متخصصین مجاز هستند؟

روانشناسان آنلاین باید برای ارائه درمان حضوری و همچنین مشاوره آنلاین مجوز و گواهینامه داشته باشند. هر سایت معتبری توضیح می‌دهد که متخصص سلامت روان چه نوع مجوز یا گواهینامه‌ای دارد.

آیا مشاوره آنلاین برای همه ایده خوبی است؟

بیشتر روانشناسان آنلاین در مورد اینکه چه کسانی گزینه‌های خوبی برای خدماتشان هستند و چه کسانی نیستند اطلاعاتی را در وب سایتشان ارائه می‌کنند. مشاوره آنلاین معمولاً برای افرادی که فعالانه افکار خودکشی دارند یا کسانی که دچار روان پریشی هستند توصیه نمی‌شود.

آیا همه انواع درمان‌ها به صورت آنلاین هم وجود دارند؟

خیر. برخی انواع درمان‌ها به صورت آنلاین ارائه نمی‌شوند. بازی درمانی، شن بازی، یا EMDR به عنوان مثال معمولاً فقط به صورت جلسات حضوری ارائه می‌شوند. با این حال بیشتر انواع دیگر درمان را می‌توان به صورت آنلاین ارائه کرد.

آیا می‌توانم برای فرزندم مشاوره آنلاین بگیرم؟

خیلی از وب سایت‌ها مشاوره آنلاین برای نوجوانان هم ارائه می‌کنند. مشاوره آنلاین برای کودکان کم سن و سال‌تر ممکن است محدودتر باشد. احتمالاً باید این موضوع را با ارائه دهنده خدمات درمانی‌تان چک کنید.

چه مدت در درمان خواهم بود؟

این موضوع به نیازهای درمانی‌تان بستگی دارد. برخی افراد فقط برای مدتی کوتاه پیامهایی را ردّو بدل می‌کنند و در یکی دو جلسه آنلاین شرکت می‌کنند. برخی دیگر از مشاوره آنلاین به عنوان یک منبع درازمدت استفاده می‌کنند.

چندبار با روانشناسم صحبت خواهم کرد؟

این موضوع بسته به نیازها، ترجیحات و سایتِ درمانی که انتخاب می‌کنید خیلی فرق می‌کند. می‌توانید یکبار در روز با روانشناس آنلاینتان پیام رد و بدل کنید. یا می‌توانید هر ماه یکبار در یک ویدئوچت شرکت کنید. همه اینها به توصیه‌های روانشناستان و اینکه چه چیزی برایتان بهتر است بستگی دارند.

چه نوع مسائلی را می‌توان به صورت آنلاین درمان کرد؟

بیشتر مسائل سلامت روان را می‌توان به صورت آنلاین درمان کرد. افسردگی، اضطراب، مسائل مربوط به استرس، اختلال هراس و حتی مشکلات سوء مصرف مواد معمولاً برای مشاوره آنلاین مناسب هستند.

آیا مشاوره آنلاین امن و محرمانه است؟

متخصصان مجاز سلامت روان باید از قوانین و ضوابط اخلاقی‌ای که تضمین کننده اصل محرمانگی هستند تبعیت کنند. می‌توانید در مورد این موضوع که اطلاعات شما چطور حفظ شده و محرمانه می‌مانند با ارائه دهنده خدماتتان صحبت کنید. برخی وب سایت‌ها به شما این امکان را می‌دهند تا هنگام ثبت نام در سایت از یک اسم مستعار استفاده کنید تا مجبور نباشید اسم کاملتان را بگویید.

آیا من همیشه با یک روانشناس صحبت می‌کنم؟

بیشتر وب سایت‌های مشاوره آنلاین به شما این امکان را می‌دهند تا هر بار که وارد سایت می‌شوید با همان روانشناس همیشگی صحبت کنید. اگر ترجیح می‌دهید روانشناستان را عوض کنید، می‌توانید این مورد را نیز درخواست کنید.

مشاوره آنلاین برای شما به چه معناست؟

مشاوره آنلاین می‌تواند یک روش مؤثر، محرمانه و راحت برای دسترسی به خدمات سلامت روان باشد. خیلی از روانشناسان در حال حاضر در نتیجه همه­گیری ویروس کرونا مشاوره آنلاین را ارائه می‌دهند. اگر به امتحان کردن مشاوره آنلاین علاقمندید، قبل از اینکه تصمیم بگیرید کدام وبسایت یا اپلیکیشن برای نیازهای شما از همه مناسب‌ترند،  در مورد گزینه هایتان تحقیق کنید.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید