روانشناس خوب در تهران

روانشناس عالی

روانشناس خوب در تهران: اگر شما در تهران زندگی می کنید و یافتن روانشناس خوب در تهران برای شما نیز مانند بسیاری از افراد دیگر یک مشکل بزرگ شده است و نمی دانید چگونه یک روانشناس خوب در تهران پیدا کنید حتما مقاله زیر را با دقت بخوانید:

 

 

روانشناس خوب

روانشناس خوب کیست، و یا روانشناس خوب دارای چه ویژگی هایی است؟

البته به این سوال جواب قطعی نمی توان داد زیرا برای هر فرد روانشناس خوب با فرد دیگر متفاوت است .اما یک سری مواردی است که برای تشخیص یک روانشناس خوب باید به آن توجه نمود:

۱- مشاور خوب مهم ترین ویژگی اش توانایی برقراری ارتباط با مراجعین است:

روانشناس خوب در تهران

البته این یک موضوع دو طرفه است و شما نیز باید بتوانید با روانشناس ارتباط برقرار کنید، به این دلیل که تا توانایی برقراری ارتباط با یک فرد را نداشته باشیم، چگونه از پنهان ترین زوایای فکری و احساسیمان با درمانگر صحبت کنیم. با این حال یک روانشناس باید از توانایی برقراری یک رابطه امن در اتاق مشاوره برخوردار باشد.

۲- یک دکتر روانشناس خوب، بدون هیچ گونه قضاوتی به حرف های مراجع گوش می دهد:

اتاق مشاوره برای مراجع باید به عنوان مکانی کاملا امن احساس شود، مکانی که هر صحبت و هر موضوعی در آن بدون هیچ گونه قضاوتی گوش داده می شود. در بیرون از این اتاق، این ارتباط بدون قضاوت تقریبا برای هیچ فردی وجود ندارد.

ارتباط بین روانشناس و مراجع ارتباطی منحصر به فرد است، با این که یک روانشناس خوب بدون هیچ گونه قضاوتی به صحبت های مراجع گوش می دهد، اما به ریشه یابی افکار، رفتارها و هیجانات وی می پردازد، مکانیزم های دفاعی که مراجع مکررا، اشتباه و نابه جا استفاده می کند به وی شناخته می شود تا تغییر در ساختار شخصیت صورت گیرد.

۳- یک مشاور خوب به هیچ عنوان ارزش های اخلاقی خود را به مراجع دیکته نمی کند:

با توجه به اینکه هر شخص ارزش های اخلاقی ویژه خود را دارد و این ارزش ها برای خود شخص محترم است و در بعضی موارد جایگاهی است که بتواند به آن تکیه کند و تصمیم بگیرد، در نتیجه تغییر و یا سعی در تغییر در این ارزش ها گاها مراجع را دچار دوگانگی که به درمان کمک نمی کند، نیز می انجامد. به جز مواردی که لازم است و یا مراجع در آن حیطه ها دچار اشکال است، لزومی به تغییراین ارزش ها وجود ندارد.

۴_ یک روانشناس خوب برای مشاوره دادن به فرهنگ مراجع نیز باید توجه کند:

رفتار نرمال در فرهنگ های متنوع متفاوت است، به این دلیل مهم است که روانشناس از فرهنگ و خرده فرهنگ های متفاوت آگاه باشد، به طور مثال یک روانشناس خوب در تهران به کسی اطلاق می شود که از خرده فرهنگ های رایج در مناطق مختلف تهران آگاه باشد و مشاوره خود را بر اساس توجه به آن ها انجام دهد.

۵-زبان بدن در روانشناسی یک دکتر روانشناس خوب علاوه بر اینکه به دقت به حرف های مراجع گوش می کند، به زبان بدن مراجع نیز با دقت توجه می نماید:

در بیشتر موارد زبان بدن مهم تر از حرف ها است و حقیقت بیشتری را بازگو می کند. هیجانات مراجع در زبان بدن او مشخص می شود، هر گونه غم، خشم، ناراحتی، بی تفاوتی، علاقه و یا نفرت در زبان بدن مراجع نشان داده می شود، مهم است که اگر تناقضی بین صحبت ها و زبان بدن وجود داشت به آن توجه نمود و ریشه یابی شود. شاید به همین دلیل است که توصیه می شود در صورت امکان به جای مشاوره تلفنی، مشاوره به صورت حضوری انجام گیرد، یا اگر به هر دلیل مشاوره از راه دور باید انجام شود مشاوره تصویری به تلفنی ارجعیت دارد.

۶- رویکردهای متفاوتی برای درمان وجود دارند، ابتدا از رویکرد روانشناس مربوطه آگاه شوید، سپس انتخاب کنید.

۷- مهم است که صرفا برای مشاوره در مورد یک موضوع می روید یا روان درمانی.

مشاوره: مشاوره پس از یک پروسه به نفوذپذیری ماخذها منجر می گردد ، مشاوره پس از یک پروسه به نفوذپذیری ماخذها منجر می گردد
به نحوی که پس از اینکه جلسات مشاوره تمام شد، شخص به قدرت حل مسئله پی میبرد و از توانایی های بالقوه ای که در وجود خودش نهفته است در فیصله دادن به مشکلات خود استفاده میکند.کاربرد مشاوره در برهه های مختلف زندگی، آداپته شدن با شرایط، روابط اجتماعی،کاری و خانوادگی با معضلی پیش رو باشد می تواند از مشاوره استفاده کند.

تفاوت مشاوره با روان درمانی

روان درمانی یک فرایند بلندمدت است در صورتیکه مشاوره در کوتاه مدت هم عملی است، علاوه بر آن روان درمانی به تغییر شخصیت فرد می پردازد در صورتیکه مشاوره به فرد کمک می کند تا از توانمندی های خود برای سازگاری با محیط استفاده کند.

۸- از مدرک روانشناس آگاه باشید:

روانشناس با درجه کارشناسی ارشد حدود ۶ سال در دانشگاه رشته روانشناسی را خوانده است (۴ سال کارشناسی روانشناسی+ ۲ سال کارشناسی ارشد روانشناسی)، ولی در درجه دکتری این رشته حدود ۱۱ سال برای اخذ این مدرک لازم است (۴ سال کارشناسی روانشناس+ ۲ سال کارشناسی ارشد روانشناسی+ ۵ سال دکترای تخصصی روانشناسی).

۹- ارتباط رودرو برای رواندرمانی یکی از ارکان مهم است:

برای مثال اگر شما در شهر تهران زندگی می کنید مهم است که به دنبال یک روانشناس خوب در تهران باشید، و مشاوره تلفنی با کشور یا شهرهای دیگرفقط در صورت اجبار انجام شود.

برای پیدا کردن یک دکتر روانشناس خوب در تهران یا هر شهر دیگری که در آن زندگی می کنید هم می توانید از اطرافیتان پرس و جو کنید دراین مورد و هم از طریق رسانه های اجتماعی روان شناس مورد نظر خود را انتخاب کنید.

دکتر روانشناس زن خوب یا دکتر روانشناس مرد خوب؟ کدام را انتخاب کنید؟!

برای پاسخ به این سوال که دکتر روانشناس زن خوب یا دکتر روانشناس مرد خوب هیچ گونه پاسخ مشخصی وجود ندارد، و در بیشتر موارد کاملا به خود شخص مرتبط است که با چه جنسیتی در حیطه ای که می خواهد صحبت کند احساس راحتی می کند. البته باید عنوان کرد که دانش و تبحر روانشناس کاملا مهم تر از جنسیت آن است. 

چه زمانی به روانشناس مراجعه کنیم؟

در حال حاضر به نظر می رسد علم به این نتیجه رسیده است که پیشگیری بهتر از درمان است در حیطه روانشناسی هم این موضوع کاملا صدق می کند. به طور مثال در حیطه ازدواج، مشاوره پیش از ازدواج توصیه می شود.  

البته در کل توصیه می شود هر فردی یک روانشناس برای اینکه در مواقعی که می خواهد تصمیم مهمی مانند ازدواج، انتخاب رشته و طلاق، بچه دار شدن و .. بگیرید بتواند به آن مراجعه کند. در بعضی مواقع نیز ما به دلیل داشتن اضطراب و یا احساس افسردگی به روان شناس مراجعه می کنیم.

چگونه بهترین روانشناس را برای خودتان بیابید؟

پیدا کردن یک روانشناس خوب کار سختی نیست، ولی اینکه بدانیم بهترین روانشناسی که برای خودمان می‌توانستیم پیدا کنیم را یافتیم  کار دشواری است.  سوالات زیادی هست که باید پرسیده شود که شما را برای پیدا کردن یک مشاور خوب کمک می‌کند. در ادامه می‌خواهیم تعدادی از این سوالات را توضیح دهیم. در این سوالات ترتیب مهم نیست، (لطفاً توجه داشته باشید در این متن  کلمه روانشناس و مشاور به یک معنا به کار برده شده است).

حیطه های مختلفی که یک دکتر روانشناس می تواند در آن ها مشاوره بدهد:

مشاور پیش از ازدواج/ مشاور ازدواج

مشاور پیش از ازدواج خوبیکی از موضوعاتی که روانشناس به آن می پردازد، مشاوره پیش از ازدواج است، زمان بسیار مناسب برای مشاوره پیش از ازدواج زمانی است که از سمت طرفین تصمیم قاطع گرفته نشده باشد، در نتیجه بهتر است بعد از گذشت مدت زمانی از آشنایی به روانشناس برای مشاوره قبل از ازدواج رجوع شود.

در مشاوره ازدواج طبق قوانین رسمی رشته روانشناسی به هیچ عنوان تصمیم برای ازدواج کردن یا نکردن زوجین گرفته نمی شود، بلکه فقط مشاور ازدواج اشکالات احتمالی که در آینده برای افراد ممکن است پیش بیاید را روشن می کند، علاوه بر آن در مشاوره قبل از ازدواج خصوصیات شخصیتی طرفین نیز بررسی می شود و در صورتی که در آن تفاوت بارزی دیده شود، این موضوع و تفاوت های شخصیتی به وضوح توضیح داده می شود.

مشاوره طلاق

بهترین مشاور طلاق

زوجین به مشاور طلاق مراجعه می کنند به این دلیل که به این بن بست می رسند که آیا ادامه دادن زندگی مشترک کار درستی است و یا بهتر این است ازدواج خود را خاتمه دهند. یک مشاور طلاق خوب در این راستا می تواند بهترین کمک رسان باشد، وقتی که زوجین برای مشاوره طلاق مراجعه می کنند، نکات مختلفی احتیاج  به بررسی دارد.

نکات مهمی که یک مشاوره طلاق خوب در تهران باید مورد توجه قرار دهد:

۱-میزان علاقه زوجین به یکدیگر، ۲-وجود اختلالات شخصیت در هر کدام از زوجین، ۳-میزان انگیزه زوجین در حفظ زندگی، ۴-توانایی مالی هر زوج برای اداره خویش، ۵-وجود فرزند یا فرزندان، ۶-نحوه ارتباط هر زوج با فرزندان ، ۷-سن زوجین  و موارد بسیار دیگر در مشاوره طلاق بررسی می شود.

یک مشاور طلاق خوب در صورت امکان ابتدا سعی به نگه داشتن کانون  زندگی زوجین دارد. در حقیقت در مشاوره طلاق ابتدا مشکلات بین زوجین بررسی می شود، در صورت وجود انگیزه در هر یک از زوجین سعی بر رفع این مشکلات می شود، در صورتیکه اشکالات به نحوی باشد که قابل رفع  نباشد تصمیم نهایی برای پذیرش هر یک از مشکلات  ودر صورت لزوم تصمیم برای جدایی توسط زوجین گرفته می شود.

زوج درمانگر/ مشاوره زوج درمانی

زوج درمانگر خوب

زوج درمانگری جزء حیطه های دیگری است که یک دکتر روانشناس به آن می پردازد، زوج درمان گر به چگونگی نحوه ارتباط زوجین توجه می کند، زوج درمانگر خوب مدل ارتباط  نا کارآمد زوجین را تبدیل به یک شیوه ارتباطی کارآمد می کند.

یک زوج درمانگر خوب/ روانشناس خوب برای زوج درمانی چه کسی است؟

مهمترین ویژگی که یک روانشناس خوب در تهران برای زوج درمانی باید به آن توجه کند، مدل شخصیتی هر فرد ومکانیزم های دفاعی است که هرزوج در رابطه استفاده می کند، یک زوج درمانگر خوب درتهران درحقیقت نحوه ارتباط درست بین زوجین را به آنها یاد می دهد، اشکالات رفتاری آنها را نمایان وسعی برتصحیح این گونه ارتباطات نا کار آمد مانند قهر کردن، تحقیر کردن، با نیش وکنایه حرف زدن و…..می کند. علاوه بر آن به زوجین کمک می کند تا احساسات خود را به شیوه کار آمد بیان کنند و همچنین خواسته های خود را از فرد مقابل به طور شفاف بیان کنند.

مشاوره سوگ

مشاور سوگ خوب در تهران

مرگ عزیزان یکی از موارد استرس زا درزندگی هر فرد می باشد و کنار آمدن با این موضوع  برای اشخاص آسان نیست، بعضی مواقع فوت ناگهانی مانند تصادف و یا بیماری طولانی و سخت و احساس عذاب وجدان این مقوله را سخت تر نیز می کند. در این گونه موارد رجوع به یک روانشناس خوب برای درمان سوگ بسیار کمک کننده می باشد.

یک دکتر روانشناس خوب در تهران برای درمان سوگ چه ویژگی هایی دارد؟

یک دکتر روانشناس خوب در تهران برای درمان سوگ به فرد کمک می کند تا با هیجانات ناشی ازمرگ عزیز خود روبه رو شود و مراحل سوگ را راحت تر پشت سر بگذارد، علاوه بر آن در صورت وجود هیجانات خشم ابراز نشده، احساس عذاب وجدان و .. با این احساس ها رو به رو شود.

مشاوره فردی :

روانشناس خوب برای مشاوره فردی

ارجاع افراد به یک مشاور فردی خوب به دلایل مختلفی می باشد، یکی از دلایل ارجاع به مشاوره فردی این است که شخص احساس می کند به هر دلیلی احتیاج به مشورت با یک روانشناس خوب را دارد. دلایل ارجاع به مشاور فردی خوب می تواند در بر گیرنده موارد بسیاری باشد: از مشورت درمورد یک مساله گرفته تا: شناخت شخصیت خود، خود شکوفایی، افزایش اعتماد به نفس، مشکل در عزت نفس، درمان اضطراب، درمان افسردگی، بهبود روابط اجتماعی، مشکل درسخنرانی، درمان وسواس، ترس از حیوانات، ترس از ارتفاع، فوبیای خون، پانیک و…..

روانشناس خانواده

مشاور خانواده خوب

یک روانشناس خانواده خوب، کل سیستم خانواده را بررسی می کند، مهم است که کل سیستم خانواده به عنوان یک کل بررسی شود، سپس ارتباط بین فردی، افراد خانواده توسط روانشناس خانواده بررسی می شود، گاه وجود یک فرد مشکل دار در خانواده باعث می شود که کل سیستم به خاطر وجود این فرد به هم بریزد، یک مشاور خانواده خوب باید به این نکات توجه کامل داشته باشد.

به طور مثال وجود یک فرد معتاد در یک خانواده باعث می شود تا هر فرد در این خانواده نقش های خاصی بگیرد. مهم است که روانشناس خانواده به این نکته توجه داشته باشد که هر فرد در خانواده چه مکانیزم دفاعی را به چه دلیل استفاده می کند، اگر به طور مثال یکی از فرزندان مکانیزم دفاعی “شوخی” را بیش از حد و مکرر استفاده می کند، بررسی شود این مکانیزم دفاعی برای جلوگیری از حس کردن چه هیجاناتی مکررا استفاده می شود.

مشاوره تحصیلی

مشاور تحصیلی خوب

مشاوره تحصیلی از حوزه های دیگری است که یک دکتر مشاور در آن حیطه مشاوره می دهد، گاهی اوقات افراد به دلیل افت تحصیلی فرزند خود مراجعه می کنند که اکثرا ریشه دراتفاقات بیرونی و یا اضطرابات درونی دانش آموز دارد، یک مشاور تحصیلی خوب این موارد را باید تشخیص دهد وسعی در رفع کردن آن ها بنماید.

مهم این است که مشاور تحصیلی ریشه اضطراب های کودک را پیدا کرده، به طور مثال اگر در رفتارهای والدین با اوست با والدین دانش آموز در این باره صحبت کند و آن ها را از نتایج رفتارشان و اضطراب ایجاد شده در دانش اموز آگاه کند، علاوه برآن تصحیح رابطه بین والدین با دانش آموز کمک بسیاری به کاهش اضطراب در او می کند. عامل دیگری که یک مشاور تحصیلی خوب باید به آن توجه کند انتظارات بالای والدین از دانش آموز می باشد که تولید اضطراب بالا در فرد و در نهایت باعث افت تحصیلی دانش آموز می شود.

مشاور تحصیلی خوب چه کسی است؟

علاوه بر آن اشخاص به دلیل تردید در انتخاب رشته نیز به مشاور تحصیلی مراجعه می کنند، یک مشاور تحصیلی خوب علاوه بر اینکه با توجه به شخصیت فرد بررسی می کند که آیا شخصیت فرد با این رشته و تحصیل و کار در این رشته مطابقت دارد یا خیر، به این نکته نیز توجه می کند که در شهر فرد مورد نظر چقدر احتیاج به این رشته وجود دارد و مهم تر از آن یک مشاور تحصیلی خوب بررسی می کند که آیا این فرد دیدگاه درست و مناسبی از چشم انداز شغلی این رشته در آینده دارد یا خیر؟

روانشناسروانشناس کودک خوب کودک

لازم است که در این خصوص حتما به یک روانشناس متخصص در حیطه کودک ارجاع شود، البته در اکثر موارد اشکالات کودک اعم از افسردگی، اضطراب، پرخاشگری و…… ریشه در اشکالات رفتاری والدین دارد، که دراین موارد رجوع والدین به بهترین دکتر روانشناس درحیطه مشاوره فردی و یا بهترین مشاور خانواده توصیه می شود. اغلب موارد پرخاشگری کودک به دلیل الگو گرفتن از رفتار یکی از والدین و یا واکنشی به کشمکش و بحث های بین والدین ویا رفتار نادرست والدین با کودک می باشد.

 

روانشناس نوجوانان

روانشناس خوب نوجوان

از دیگر حوزه های کارکرد مشاوران مشاوره در حیطه نوجوانان است، مهم ترین ویژگی برای یک روانشناس نوجوان خوب توانایی برقراری ارتباط با نوجوان است، نوجوان باید حس کند که یک دکتر مشاور احساسات اورا درک می کند و تنها قصد نصیحت و یا پند و اندرز دادن ندارد. درحال حاضر تفاوت نسل ها به ۵ سال رسیده است، به این صورت که هر ۵ سال اشخاص  از لحاظ فکری، سبک زندگی و… با هم متفاوت می شوند، به همین دلیل یک دکتر روانشناس  نوجوان خوب باید به این تفاوت ها احاطه کامل داشته باشد و مشاوره خود را با توجه به شناخت نوجوان و آگاهی از این تغییرات سریع نسل ها انجام دهد.

سکس تراپی

 
سکس تراپ خوب
دکتر ارکیده مطلبی- سکس تراپیست – روانشناس

از دیگر مشکلاتی که افراد به روانشناس ها مراجعه می کنند، مشکلات جنسی می باشد. شایع ترین این مشکلات ارجاع برای درمان بی میلی جنسی در زنان، درمان بی میلی جنسی در مردان، درمان زود انزالی در مردان و درمان نداشتن ارگاسم در خانم ها می باشد.

یک روانشناس خوب در تهران برای درمان مشکلات جنسی و یا سکس تراپیست خوب به تمامی مشکلات جنسی در مردان و زنان و انواع درمان های آنها مسلط است. به طور مثال برای درمان بی میلی جنسی در مردان و یا درمان بی میلی جنسی در زنان ابتدا میل جنسی فرد از بلوغ تا به حال بررسی می شود، همچنین این که آیا مشکل فرد از ابتدای ازدواج شروع شده است و یا این بی میلی جنسی تنها در مورد این فرد است؟ علاوه بر این موضوعات هورمون های فرد نیز احتیاج به بررسی دارد.

علاوه بر این موارد، حیطه های جزئی تری نیز هستند که مراجعین برای درمان به روانشناس مراجعه می کنند ارجاع به یک دکتر روانشناس خوب در تهران برای موارد زیرنیز صورت می گیرد، ارجاع به:

روانشناس برای درمان افسردگی

یک روان شناس خوب برای درمان افسردگی از رویکردهای مختلفی می تواند استفاده کند، از جمله رویکردهای درمانی روانکاوی، روان پویشی، شناختی- رفتاری(CBT) و اگزیستانسیال می باشند.

راهکارهای مفید یک روانشناس خوب برای درمان افسردگی چیست؟

مهم این است که ابتدا روانشناس به ریشه یابی و دلیل به وجود آمدن این افسردگی بپردازد وچرا در حال حاضر افسردگی بروز پیدا کرده است، سپس برای درمان افسردگی به این بپردازد که آیا مراجع تا به حال دوره های دیگر افسردگی را تجربه کرده است، چه زمانی، چقدر طول کشیده است و چگونه رفع شده اند، سپس یک روانشناس خوب در تهران برای درمان افسردگی به مشکلات و اشکالات فکری، تحریف های شناختی و مشکلات رفتاری مراجع که باعث به وجود آمدن افسردگی در او شده اند می پردازد، ابتدا به رفع مشکلات رفتاری ودر کنارآن به تصحیح تحریف های شناختی او می پردازد.

روانشناس برای درمان اضطراب

یک روانشناس خوب برای درمان اضطراب چه کارهایی انجام می دهد؟

البته روانشناس برای درمان اضطراب ممکن است از رویکردهای مختلفی استفاده کند. یکی از بهترین روش هایی که یک روانشناس خوب در تهران برای درمان اضطراب می تواند به کار ببرد این است که ابتدا به ریشه یابی علت به وجود آمدن اضطراب درفرد بپردازد، از چه زمانی به وجود آمده وسوابق گذشته وی را در این مورد بررسی کند، سوابق خانوادگی مراجع درمورد اضطراب، افسردگی و وسواس بررسی شود، سپس مشاور مراجع را برای درمان اضطراب به یک سری تکنیک ها مجهز کند.

روانشناس برای درمان چاقی

یک رواشناس برای درمان چاقی بررسی می کند مراجع به چه دلایل روانی به غذا خوردن به عنوان یک راهکار برای دوری از هیجانات پناه برده است و سعی می کند راهکار مدیریت هیجانی را به جای این راهکار نادرست به مراجع آموزش بدهد.در این راه یک دکتر روانشناس خوب در تهران برای درمان چاقی می داند که تنها دانستن صرف برای مراجع کفایت نمی کند. مهم این است که بتواند در مسیر زندگی هنگام روبه رو شدن با اتفاقاتی که تولید هیجان می کند راهکارهای مفید را جایگزین تنها راهکاری که می داند (غذا خوردن) بکند، این مهم با همراهی یک روانشناس خوب در تهران برای درمان چاقی انجام می گیرد.

برای آگاه شدن شما از رویکرد های درمانی به چند رویکرد درمانی که در ایران بیشتر استفاده می شود می پردازیم:

رویکرد شناختی رفتاری(CBT) که در آن روانشناس بر روی افکار مراجع کار می کند، تحریف های شناختی مراجع را با توجه به صحبت های مراجع در مورد مشکلاتش پیدا کرده و با کمک مراجع تصحیح می نماید.

رویکرد روان پویشی کلاسیک که در آن درمانگر  به ریشه یابی مشکلات مراجع به طور عمقی و در کودکی فرد و ارتباط با افراد مهم زندگی وی در آن دوران می پردازد، فروید پدر علم روان پویشی است، در حال حاضر بیشتر از رویکردهای روان پویشی کوتاه مدت استفاده می شود که نقش درمانگر نسبت به رویکردهای روان پویشی کلاسیک فعال تر است.

در ادامه می خواهیم که درمان روان کاوی،  شناختی و رفتاری را در یک مثال توضیح دهیم، که چگونه این درمان ها اختلال در رفتار، افکار و هیجانات را توضیح و درمان می کنند.

مثال:

مریم افسرده است احساس غمگینی می‌کند و هیچ علاقه ای ندارد که دیگر با دوستانش وقت بگذراند یا کارهایی که قبلا دوست داشت را انجام دهد، بعضی روزا حتی از تخت بیرون هم نمی تواند بیاید.

همه روانشناسان اختلالات روانشناختی را با یک رویکرد شبیه به هم درمان نمی کنند، اگر از روانشناس های مختلف بپرسید که مریم چرا افسرده است پاسخ های متفاوتی دریافت می کنید. در ادامه نمونه ای از پاسخ‌های رویکردهای روانکاوی، شناخت درمانی و رفتار درمانی را به این مراجع توضیح می دهیم.

رویکرد روانکاوی

رویکرد روانکاوی اختلال ها را به عنوان نتیجه تعارض بین فشار و یا تهدید ناهشیار و تمایلات هوشیار فرد می داند، بنیانگذار رویکرد روانکاوی عنوان می‌کند وقتی تعارضات دوران کودکی حل نمی شوند با مسائل را سرکوب می کنیم، این سرکوبی باعث بروز اختلالات روانی می‌شود.

این نوع درمانگران تمرکزشان بر روی صحبت کردن درباره رویدادهای کودکی و آنالیز کردن رویاهای فرد است.

دوباره به موضوع مریم نگاهی بیندازیم، بر طبق رویکرد روانکاوی، افسردگی مریم ممکن است به دلیل سرکوبی خشم او به وجود آمده باشد. وقتی که خشم خود را سرکوب می کنیم خشم به سمت خود ما می آید و به صورت نفرت از خودمان در می آید، که این دلیل به وجود آمدن افسردگی در فرد می شود. درمان به صورت صحبت کردن با درمانگر در مورد همه رخدادهای کودکی مربوط به خشم در فرد و رویاهای در حال حاضر او می باشد.

رویکرد شناختی

روان شناسانی که در رویکرد شناختی کار می کنند اختلال روانی را به صورت اشکال در فرآیند فکری می بینند، در واقع فرایند فکری و ادراکات فرد به عنوان منبع اشکالات دیده می‌شود و تمرکز درمان بر عوض کردن الگو های نا به هنجار است.

به طور مثال اگر مردم برای درمان به یک درمانگر شناختی مراجعه کند تمرکز این درمانگر در عوض کردن الگوهای فکری مرتبط با افسردگی در او است، مریم ممکن است افسرده شده باشد به این خاطر که فکر می‌کند بی ارزش است و روان درمانگر شناختی کمک می کند به مریم تا الگوهای فکری اش را به گونه‌ای عوض کنند که تمرکزش بر توانایی های مثبتش باشد.

رویکرد رفتاری

رویکرد رفتاری به رفتارهای آشکار فرد توجه دارد، این روانشناسان اعتقاد دارند که ما رفتارها را از میان سیستم پیچیده پاداش ها و تنبیه ها یاد می گیریم، روانشناسان رفتارگرا تمرکزشان بر عوض کردن رفتارهای مشکل دار است به جای اینکه بر دلایل زیر بنای این رفتارها تمرکز کنند.

 در مورد مریم یک روانشناس رفتارگرا رفتارهایی که باعث دوری از دوستانش و ماندن در تخت در تمام مدت روز می‌شوند را به عنوان مشکل اصلی می‌بینند. آنها با تقویت منفی رفتارهای اشتباه و یا جایزه دادن به رفتارهای خوب مانند زود بیدار شدن و سرکار رفتن و ارتباط با دوستان، مریم را درمان می کنند.

 کار یک روانشناس خوب در تهران این است که حامی گنجینه شفایی باشد که در درون شماست،

 و از آن بخش شما که می گوید هیچ چیز ارزشمندی در خود ندارید، اجتناب کند. گاه درمان گر به بی‌طرفی وانمود می‌کند، آن هم در حالی که در واقع اصلا بی طرف نیست و با این کار، سنگ در راه کشف آن گنجینه درونی می اندازد. به یاد داشته باشید که ظرفیت و توان بهبودی در درون شما قرار دارد.

شاید از خود بپرسید آیا پیدا کردن یک روانشناس خوب در تهران شدنی است یا نه .

پرسش به جایی است واصلا تمام حرف این، این است که روانشناس خوب در تهران، در مثل مانند گوگرد احمر است. با این حال، معتقدیم که به جستجویش می ارزد. بسیاربهتر است که روانشناس خوبی را پیدا کنید، ولو اینکه محل کارش با محل کار یا زندگی شما فاصله زیادی داشته باشد یا هزینه ای بیشتری مطالبه می کند. بهتر است دو هفته یک بار پیش کسی بروید که واقعا برای شما مناسب باشد تا اینکه به دفعات بیشتر، نزد کسی بروید که شاید سهل الوصول تر است، اما کمکی به شما نمی کند. من حتی از این هم جلو تر می روم . روانشناس نداشتن از مراجع به کسی که به شما کمک نمی کند، بهتر است. در حالت اول، اقلا می دانید که هیچ کس را ندارید و به چیزی تظاهر نمی کنید. در حالت دوم، خطر آن وجود دارد که به خود فریبی دچار شوید.

برای تعیین وقت و هماهنگی برای مشاوره با شماره ۲۲۷۹۷۸۳۶ می توانید تماس بگیرید.

 

29 دیدگاه‌ها

 1. سلام، یه سوال داشتم در مورد وسواس می خواستم بدونم آیا واقعا درمان قطعی برای اون وجود داره؟ و اگر داره آیا پیش روانپزشک باید بریم یا روانشناس برای درمان؟

  • سلام، برای وسواس عملی درمان های مختلفی وجود دارد که بهترین درمان تا به حال درمان شناختی رفتاری است و توسط روانشناس انجام میشه، در صورتی که نیاز باشد در کنار درمان شناختی رفتاری، دارو درمانی هم توسط روانپزشک صورت می گیرد.

 2. سلام من ۴۱ سالم هست و ۴ سال هست که احساس افسردگی می کنم تقریبا هر روز گریه می کنم با اینکه مشکل خاصی هم در زندگی ندارم و همه از بیرون اکه نگاه می کنن میگن این چه زن خوشبختیه ولی از درون خیلی حالم بده… حتی بعضی روزها حوصله غذا درست کردن رو هم ندارم، با اینکه قبلا خیلی عاشق آشپزی بودم..چه کار می تونم بکنم که حالم بهتر شه، ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  • با سلام توصیه میشه حتما برای درمان به روانشناس مراجعه کنید، باید تشخیص داده بشه دلیل بروز افسردگی در جال حاضر چیست و ثانویه به آن درمان لازمه صورت گیرد..ممکن است شما دلیل این افسردگی را پیدا نکنید ولی در این سنین به وجود آمدن بحران روحی(روانی)، شایع است و بیشتر اوقات به دلیل پیدا نکردن معنای زندگی برای فرد به وجود می آید. با این حال برای تمامی افراد صادق نیست و باید بررسی کامل صورت گیرد.

 3. با عرض سلام‌
  من حدود ۲ ماه است که با خانمی عقد کردم که به صورت سنتی و از طریق خانواده ها با هم آشنا شدیم و هیج علاقه ای از ابندا نیز وجود نداشت. قبل از عقد هم برای مشاوره قبل از ازدواج به روانشناس هم مراجعه کردیم که گفتند تفاهمات لازمه رو دارید و علاقه نیز به مرور به وجود میاد. اما تا به حال هیچ گونه تغییری در میزان علاقه من به وجود نیامده به نظر شما من چه کاری باید انجام بدم؟ لازم به ذکر هست که از طرف خانواده همسرم اصرار برای ازدواج زودتر نیز وجود دارد. ممنون از میشم که راهنمایی کنید…

  • با سلام، وجود علاقه یکی از ارکان مهم برای ازدواج است، که این علاقه در قبل از ازدواج (در هنگام شناخت) مهم است که به وجود بیاید. به این دلیل که در این مورد نمی توان ریسک کرد و به بعد از ازدواج و یا عقد موکول شود که اگر به وجود نیاید چه؟ به هیچ عنوان تصمیم به ازدواج در حال حاضر نگیرید. با توجه به این موضوع که عقد کرده اید سعی کنید رفت و آمد بیشتری داشته باشید، هم برای شناخت بیشتر و هم با توجه به اینکه همزمان با اینکه شناخت بیشتری پیدا می کنید احتمال به وجود آمدن علاقه نیز وجود دارد، در حال حاضر چند ماه دیگر به رابطه فرصت بدهید..

 4. سلام خانم دکتر رشن، من یک خانم ۳۵ ساله هستم، ۱۰ سال از ازدواجم می گذرد، یک دختر ۷ ساله ویک پسر ۲ ساله دارم، مدتی است که متوجه شدم همسرم با زن دیگری در ارتباط است، خیلی حالم بد شده الان صبح تا شب گریه می کنم، همیشه به من می گفت دوستم داره واصلا فکرش رو هم نمی کردم که چنین کاری بکند. الان نمی دونم که باید چکار بکنم، طلاق بگیرم آیا؟ نگران بچه هام و زندگیم هستم

 5. با سلام، برای گرفتن چنین تصمیمی عجله نکنید، بی شک شما در حال حاضر در شرایط بدی قرار دارید، اما مهم این است که اول اطمینان حاصل کنید در مورد رابطه ایشان و سطح آن و اگر چنین بود ایشان چقدر اظهار پشیمانی می کنند و خواهان ادامه دادن زندگی و اتمام کامل رابطه قبلی هستند. به هیچ عنوان تصمیم عجولانه و در هیجان نگیرید، فاکتورهای زیادی را باید توجه کنید از جمله: استطاعت مالیتان، حضانت فرزندان و …

 6.  سلام خانم روانشناس من برای تصمیم برای ازدواج سر در گمم. ۲۵ سالم هست و با پسری ۲۸ ساله از طریق یکی از فامیل ها آشنا شدم برای ازدواج. در حدود ۴ ماه است که با هم رفت و آمد می کنیم و تقریبا از خیلی جهات به هم شبیه هستیم به جز یک مساله. در خرج کردن بسیار خسیس هستند، در آمد ماهیانه به نسبت خوبی دارند، وضع مالی خانواده شان نیز بسیار خوب است ولی هم خودشان و هم خانواده شان نسبت به وضع مالی و در آمد شان بسیار کم خرج می کنند خانواده من نظرشان این است که مساله ای نیست و ازدواج کنیم درست می شوند ولی من این طور فکر نمی کنم. ممنون میشم کمکم کنید.

 7. باسلام، در مساله ازدواج به هیچ عنوان نمی توان پایه و اساس را، بر تغییر پیدا کردن فرد مقابل بعد از ازدواج، گذاشت. در مورد این مساله حتما به طور واضح وشفاف با نامزد خود صحبت کنید، در صورتی که تفاوت بسیاری در این حیطه وجود داشته باشد در آینده دچار مشکل خواهید شد.

 8. تستی در زمینه شناخت میل جنسی هست؟ من به تازگی نامزد کردم احساس می کنم همسرم در این مورد مشکل داره

   • سلام شما در جهت مشکل درسی هم راهنمایی میکنید من تا راهنمایی درسم خوب بود وقتی وارد دبیرستان شدم مغزم اصلا ایستب زد یعنی کند خونی و دیر فهمیی اصلا هر چیزی که فکرشو نمی کردم سرم اومد که تا الان که پشت کنکوری باید پر انگیزه باشم انگیزه ام از دست دادم نمی دونم چه کار کنم مشکلم راه حل داره لطفا جواب بدید

  • با سلام
   همه روزه به جز روزهای تعطیل، برای هماهنگی وقت با شماره درج شده در بالای صفحه تماس بگیرید.

 9. سلام خانم دکتروقت بخیر من دوسال ازدواج کردم و شوهرم بخاطر مسایل شغلی و کودکی خیلی بابت هر چیز ساده ای زود عصبانی میشه و مشاجره میکنه و این رفتار روی رابطه زناشویی ما اثر سویی داشته .. در این حد ک دچار بی میلی و در نهایت ترک این رفتار شده بین ما .. لطفا بگید چیکاررکنم ما یه دختر کوچولی دوساله داریم ک رفتارهای خشنی رو به چشم میبینه

  • با سلام، در این مورد باید بررسی بیشتر بشه آیا از اوایل ازدواج چنین مشکلاتی وجود داشته یا به تازگی ایجاد شده؟ آیا ایشون نارضایتی خاصی دارند؟ یا اینکه این الگوی رفتاری رو به عنوان یک مکانیزم دفاعی در مقابل اضطراب پیش رو گرفتند همون طور شما هم عنوان کردید به خاطر مشکلات شغلی؟ و اینکه آیا با ایشون در مورد این موضوع و تاثیر اون روی کودکتون صحبت کردید؟ چقدر همکاری می کنند؟ و در مورد خودتون می تونید مشاجره هایی که تا به حال داشتید رو بررسی کنید و ببینید چطور ایجاد شده، شما چه نقشی داشتید؟ چطور تونستید گاهی مشاجره رو کمتر کنید و ..

 10. سلام خانم دکتر .هفت ساله ازدواج کردم یک پسر سه ساله دارم .همسرم انگار دو قطبیه و به فکر دیگرانه همیشه ..زندگی من دو روز خوب دو روز در جنگ و جداله. هر هفته دو الی سه بار مشروبات الکلی استفاده میکنه.طوری ک برای من غیر قابل پذیرشه چون رفتارش کاملا عوض و بد دهن و بی احترامی بیشتر میشه..فشارهای عصبی زیادی روی من هست.خسته ام فقط بخاطر بچه ام هستم.خانواده ها مخالف جدایی ان ولی ایا من همچنان فدا شوم ؟؟

  • با سلام، آیا ایشون تشخیص دوقطبی گرفتند؟ چون اگر دوقطبی هستند باید دارو مصرف کنند تا زمان هایی که در فاز شیدایی هستند رفتارهای پر خطر رو انجام ندهند، چقدر ایشون همکاری می کنند برای اینکه پیش روانشناس برید برای حل مشکلاتتون؟اگر نه حتما توصیه می کنم برای کاهش فشارهای عصبی و گرفتن تصمیم درست خودتون حتما پیش مشاور برید، اگر می خوایین برای جدایی هم اقدام کنید با توجه به اینکه خانواده شما هم مخالف هستند، چقدر توانایی مالی دارید؟ نگهداری پسرتون رو به شما واگذار می کنند؟ همه جوانب رو بررسی کنید..

 11. سلام ممنونم از راهنمایی شما خانم دکتر عزیز..برای مشاوره اصلا اقدام نمیکنه و به من میگن هر کاری دوست داری بکن من همینم و تغییر نمیکنم میخوای بمون تحمل کن بخاطر بچه و یا برو خودت رو نجات بده شاید من هم آرامش پیدا کنم.من خودمم تند میشم و نیاز به مشاوره دارم..چون همیشه یک فاز منفی کنارمه ک با خوردن اندکی مشروب تازه تبدیل به یک شخص نرمال و طبیعی میشه اما همیشه زیاده روی میکنه و دیگه اوضاع خراب میشه.حتی میگه بچه رو هم بردار ولی مهریه نمیده میگه خرجی تا حدی میدم.یوقتهایی خیلی خوب ویوقتهایی خیلی بد هست و منم دارم از این دوگانگی سالها عذاب میکشم.فکرش همیشه درگیره .یا دست در مو و یا ناخن میجوه.. فقط درگیر پول و آینده و درآمد و..هست لذت بردن در حال بلد نیست مگر در کنار مشروب.زندگی در مادیات و مشروب خلاصه میشه براش.بظاهر زندگی خوبی دارم ولی از درون آشوب است..از نظر شما هفته ای دوبار تا سه باد مشروب خوردن اعتیاد نیست ؟ قبول ندارد

  • اگه ایشون تلاشی برای بهتر شدن رابطه و یا رفتن پیش مشاور نمی کنند برای شما به تنهایی لازم هست که برای آروم کردن خودتون و تغییر دادن شرایط و یا کنار آمدن با بعضی مسایل پیش روانشناس برید، چون به نظر میرسه موندن توی این شرایط در طولانی مدت روی شما هم تاثیر گذاشته. اگر تصمیم به موندن در این رابطه دارید حداقل تا جایی که میشه بررسی بشه تنش ها بین شما چگونه شروع میشه؟ چطور میشه کمترش کرد؟ نقش شما چیه در زیاد کردن شدت این تنش ها و یا کمتر کردن اون چی هست؟ چطور میشه کمترین آسیب به فرزندتون برسه؟ و در کنارش شرایط خودتون از لحاظ مستقل بودن و یا تحصیلی و کاری باید بررسی بشه که اگر بعدها به مشکلی خوردید و یا تصمیم دیگه ای در این زمینه گرفتید بتونید از پس شرایط بربیاید..

 12. خانم دکتر من ۳ ساله که با یه پسری دوست هستم، با این که خیلی با هم فرق می کنیم هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ تحصیلی نمی تونم بهش فکر نکنم و هر بار که با هم بهم زد یم ، بعد از چند روز من خودم دوباره بر می گردم بهش، الان واقعا موندم که چکار کنم، از طرف اون هم هیچ علاقه ای به من ابراز نمیشه دیگه، ولی من با کس دیگری هم نمی تونم آشنا شم و اگرم بیرون برم همش به این آدم فکر می کنم، واقعا خسته شدم دیگه… اگه میشه یه راهی پیش روی من بذارید.

  • سلام هستی جان ممنون عید شما هم مبارک، بله مشاوره کلا در این ایام عید به صورت آنلاین انجام میشه برای هماهنگی با شماره مطب تماس بگیرین

 13. سلام خانم دکتر رشن .
  من داشتم دنبال یک رواشناس خوب در تهران میگشتم که مطلب شما رو دیدم . بسیار کمک کننده و مفید بود .
  با تشکر

 14. سلام خانم دکتر. من ۳۴ سالمه و آقا هستم. در ظاهر بیرون خیلی با شخصیت و مغرورم ولی تو خونه زیاد شوخی میکنم اصلا حتی روم نمیشه دربارش با هیچ روانکاو یا روانپزشکی صحبت کنم. از خودم بدم میاد هی به خودم قول میدم که دیگه شوخی بیش از حد بسه بعد بازم تکرار میکنم. واقعا درمونده شدم و از طرفی اصلا روم نمیشه با هیچ کس دربارش حرف بزنم. درضمن اصلا نمیدونم کسی میتونه کمکم کنه؟ لطفا راهنماییم کنید. ممنون

 15. سلام.وفتتون بخیر.
  من به دلیل مشکلاتی که توی تحصیل و کار برام پیش اومده،به دلیل بی دقتی شدید و عدم توانایی در تمرکز شدیدتر خواستم از یه متخصص کمک بگیرم ببینم آیا واقعا اختلال نقص توجه دارم یا خیر و چیکار میشه براش انجام داد.
  همچنین الان ترم آخر دانشگاهم و حس میکنم اصلا برای این رشته و شغل های مرتبط باهاش مناسب نیستم و برای رها کردنش و پیدا کردن کاری که میخوام بکنم احتیاج به مشاوره دارم.
  خواستم بپرسم برای این مشکلات میتونم به شما مراجعه کنم یا خیر.
  ممنون

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید