مشاوره خانواده نوعی مشاوره روانشناسی (روان درمانی) است که می تواند به اعضای خانواده در بهبود ارتباطات و حل تعارضات کمک کند. مشاوره خانواده خوب در تهران معمولاً توسط روانشناس، مددکار اجتماعی بالینی یا درمانگر مجاز ارائه می شود.

مشاوره خانواده اغلب کوتاه مدت است و این ممکن است شامل همه اعضای خانواده یا فقط افرادی باشد که قادر به مشارکت هستند. برنامه درمانی خاص شما به وضعیت خانواده شما بستگی دارد و جلسات مشاوره می تواند مهارت های تعمیق روابط خانوادگی و گذراندن اوقات پرتنش را به شما بیاموزد.

ویژگی های یک مشاوره خانواده خوب در تهران

مشاوران خانواده متخصصان بهداشت روان هستند که به طور خاص با تعارضات و مسائل رفتاری مربوط به اعضای یک خانواده سر و کار دارند. آن ها با اعضای خانواده به صورت فردی یا در یک گروه کار می کنند. برخی از مشاوران بر حل و فصل مسائل بین زوج های متاهل تمرکز دارند. مشاوران خانواده باید مهارت های کلیدی متنوعی را داشته باشند تا در نقش آن ها موثر باشند.

  • ارتباطات

یک مشاوره خانواده خوب در تهران باید مهارت های ارتباطی قوی داشته باشند. آنها باید بتوانند به نظرات مختلفی که اعضای خانواده درباره مسائل دارند گوش دهند بدون اینکه به نظر قضاوت کنند و در صورت لزوم در فرآیند جمع آوری اطلاعات بیشتر سوالات مناسب بپرسند. مشاوران خانواده همچنین باید روند برقراری ارتباط بین اعضای خانواده را تسهیل کنند، به ویژه اگر آن ها تمایلی به صحبت در مورد موضوعات مهم ندارند و یا حتی به وجود مشکلات اعتراف می کنند.

  • ادراک و همدلی

هر یک از اعضای خانواده در ساختار خانواده نقش دارد. بنابراین مشاور خانواده باید به اندازه کافی درک کند تا دیدگاه های متنوع را درک کند و همدلی داشته باشد تا از نظر ذهنی خود را جای هر فرد بگذارد. به عنوان مثال یک عضو خانواده ممکن است سلطه جو باشد در حالی که دیگری هنگام ایجاد اختلافات تلاش می کند تا صلح باشد. مشاور می تواند با درک درستی از هر نقش برای ایجاد استراتژی هایی کار کند تا بتواند به همزیستی اعضای خانواده کمک کند.

  • حل تعارض

پس از مشخص شدن مشکلات یا درگیری ها مشاوران خانواده باید به طرفین کمک کنند تا به نتیجه ای موثر برسند که تا حد ممکن برای همه افراد درگیر رضایت بخش باشد. مشاوران باید در شناسایی مجموعه ای از گزینه های احتمالی و سنجش جوانب مثبت و منفی هر یک از طرفین مهارت داشته باشند. وقتی سرانجام طرفین در مورد یک روش عملی به توافق رسیدند مشاوره خانواده خوب در تهران به آن ها کمک می کند تا یک برنامه اجرا را تدوین کنند و پیگیری می کنند تا در صورت لزوم اصلاحاتی انجام دهند.

  • راهنمایی و رهبری

خانواده هایی که به مشاوره مراجعه می کنند معمولاً گیج می شوند که برای حل مسائل چه مسیری را انتخاب کنند. مشاوران برای ایجاد اعتماد لازم برای ترغیب اعضای خانواده به پیروی از اقدامات پیشنهادی به مهارت های رهبری قوی نیاز دارند. آن ها همچنین باید مهارت های آموزشی لازم برای کمک به اعضای خانواده را در درک علل درگیری و همچنین مراحل مختلف در روند حل تعارض داشته باشند. در بعضی موارد مشاوران باید به اعضای خانواده آموزش دهند كه چگونه الگوی رفتاری منفی را تغییر دهند.

نقش مشاوره خانواده خوب در تهران

مشاوره خانواده می تواند به شما در بهبود روابط ناخوشایند با شریک زندگی، فرزندان یا سایر اعضای خانواده کمک کند. شما ممکن است به موارد خاصی از جمله مشکلات زناشویی یا مالی، درگیری بین والدین و فرزندان یا تأثیر سو مصرف مواد یا بیماری روانی بر کل خانواده بپردازید.

خانواده شما ممکن است مشاوره را همراه با انواع دیگر درمان های بهداشت روان دنبال کند، به خصوص اگر یکی از شما مبتلا به بیماری روانی یا اعتیاد باشد که نیاز به درمان اضافی یا درمان توان بخشی نیز دارد. مثلا:

مشاوره خانواده می تواند به اعضای خانواده کمک کند تا اگر یکی از بستگان به یک بیماری روانی جدی مانند اسکیزوفرنی مبتلا باشد مقابله کنند اما کسی که به اسکیزوفرنی مبتلا است باید به برنامه درمانی خود ادامه دهد که ممکن است شامل داروها، درمان یک به یک یا سایر درمان ها باشد.

در صورت اعتیاد، خانواده می تواند در خانواده درمانی شرکت کند در حالی که شخصی که اعتیاد دارد در معالجه مسکونی شرکت می کند. بعضی اوقات ممکن است خانواده در خانواده درمانی شرکت کند حتی اگر فرد معتاد به دنبال درمان خود نرفته باشد.

مشاوره خانواده می تواند در هر موقعیت خانوادگی که باعث استرس، غم، عصبانیت یا درگیری شود مفید باشد. این می تواند به شما و اعضای خانواده تان کمک کند تا یکدیگر را بهتر درک کنند و مهارت های کنار آمدن را برای نزدیک کردن شما به یکدیگر بیاموزند.

اگر نیاز به مشاوره خانواده دارید می توانید به بهترین روانشناس تهران مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید