مشاوره پیش از ازدواج خوب

برای تعیین وقت و هماهنگی برای مشاوره با خانم دکتر رشن با شماره ۲۲۷۹۷۸۳۶  می توانید تماس بگیرید.

مشاور پیش از ازدواج خوب

 

 

 

 

 

 

 

 

به زوج‌ها کمک کند تا با رفع پیشاپیش مشکلات نرخ طلاق را کاهش دهند. زوج‌هایی که انتخاب می‌کنند در مشاوره پیش از ازدواج شرکت کنند از این امتیاز برخوردار می‌شوند تا برای زندگی مشترک از قبل آماده شوند.

آیا زوج‌های ازدواج نکرده می‌توانند برای مشاوره بروند؟

بله. زوج‌های ازدواج نکرده‌ای که به فکر آینده هستند هم می‌توانند برای ازدواج بروند. یادگیری اینکه چگونه باید با همسرتان ارتباط برقرار کنید و چه انتظاری از یک ازدواج داشته باشید می‌تواند به مسیر و جهت رابطه­تان شکل دهد. مشاوره پیش از ازدواج می‌تواند به زوج‌ها کمک کند تا قبل از اینکه بگویند من فلان کار را انجام می‌دهم به همدیگر واقعاً مثل یک فرد نگاه کنند.

از کجا بفهمم که ازدواج برایم مناسب است؟

شما فقط می­دانید که چه خواسته‌ای از شریکتان یا یک رابطه دارید. وقتی شریکی را پیدا کردید که نیازهایتان را رفع می‌کرد و برعکس، ممکن است به ازدواج فکر کنید. شرکت در جلسات مشاوره پیش از ازدواج به شما کمک می‌کند تا در مورد نیازهای خود و شریکتان شناخت و آگاهی کسب کنید. مسائل رایجی که باید در جلسات مشاوره پیش از ازدواج بدانها پرداخت عبارتند از: نیازهای جسمی، نیازهای عاطفی، نیازهای مالی، ترجیحات.

مزایای مشاوره پیش از ازدواج خوب

زوج درمانی می‌تواند به زوج‌های صمیمی کمک کند تا به مسائلی که در روند رابطه‌شان پیش می آیند بپردازند، اما مشاوره پیش از ازدواج خوب می‌تواند به زوج‌ها کمک کند تا حیطه‌هایی که احتمالاً بعداً باعث ایجاد تعارض میانشان می‌شوند را شناسایی کنند-مانند مسائل مالی، روش‌های فرزندپروری، اهداف شغلی، و پویایی‌های خانواده و غیره- و یا در صورت امکان این مسائل را در همان مراحل اولیه رابطه‌شان بینش یابی و رفع کنند و یا برنامه‌ای را برای رسیدگی به آنها در سالهای آتی تهیه کنند.

در مطالعه‌ای که در مجله روانشناسی خانواده منتشر شد و از طریق یک نظرسنجی تلفنی تصادفی انجام شده بود، مشاهده گردید زوج‌هایی که در نوعی برنامه مشاوره پیش از ازدواج شرکت کرده بودند در حدود ۳۱% کمتر احتمال داشت رابطه­شان منجر به طلاق شود. 

طبق گفته دکتر جان و جولی گاتمن[۱]، زوج درمانگر معروفی که با هم موسسه گاتمن را تأسیس کرده‌اند، کارگاه‌های مخصوص زوج‌ها و سایر مشاوره‌های پیش از ازدواج می‌توانند به زوج‌ها کمک کنند تا از همان ابتدا یک رابطه سالم را تشکیل و توسعه بدهند.

 پژوهش های این موسسه نشان می‌دهند زوج‌هایی که دچار مشکل هستند به طور متوسط شش سال صبر می‌کنند و بعد تازه به سراغ کمک‌های حرفه‌ای و تخصصی می‌روند، مشاوره پیش از ازدواج بطور کلی برای همه زوج‌ها توصیه می‌شود، حتی آنهایی که در رابطه‌شان مسائل خیلی جدی‌ای ندارند. شروع یک چنین تعهدی مانند ازدواج با مشاوره مخصوص زوج‌ها نه تنها به این خاطر مفید است که می‌تواند به هریک از زوجین کمک کند تا به افکار، نگرانی‌ها و انتظاراتشان از رابطه همسری‌شان توجه کرده و بدانها بپردازند، بلکه همچنین بدین خاطر مفید است که به زوج‌ها کمک می‌کند تا اگر بعدها در رابطهشان با مشکلی مواجه شدند مراجعه برای درمان برایشان راحت‌تر باشد و مشکلی با این موضوع نداشته باشند.

در جلسات مشاوره پیش از ازدواج، زوج‌ها این فرصت را دارند تا موضوعاتی مانند امور مالی، فرزندان، و صمصمیت را مورد بررسی قرار دهند- سه حیطه‌ای که خیلی از زوج‌ها در آن چالش‌ها و مشکلاتی را تجربه می‌کنند. زوج‌ها همچنین می‌توانند مهارت های ارتباطاتی و حل و رفع تعارضات را نیز در خود توسعه داده و هرگونه ترسی که ممکن است از ازدواج داشته باشند را رفع کنند، خواه این نگرانی‌ها ناشی از سابقه رابطه‌ای شخصی فرد باشند یا پیش زمینه خانوادگی یا مسائل دیگر.

در حقیقت می توان گفت مشاوره قبل از ازدواج خوب مزایای زیادی را در بردارد که می‌توان از بین آنها به موارد زیر اشاره کرد:

  • به ایجاد و تقویت مهارت‌های حل تعارض کمک می‌کند: مهارت‌های حل تعارض برای یک ازدواج سالم حیاتی‌اند. درمان پیش از ازدواج راهی برای شناسایی تعارضات شخصی و نحوه توسعه مهارت‌های لازم برای عبور از موانع سخت را در اختیار زوج‌ها قرار می‌دهد.
  • مسائل را خیلی زودتر شناسایی می‌کند: انتظارات متفاوت تأثیر فاجعه باری بر بیشتر ازدواج‌ها می‌گذارند. مشاوره ازدواج از همان اوایل کار به زوج‌ها در تعیین و بحث در مورد انتظاراتشان کمک می‌کند. اگر زوج‌ها انتظارات متفاوتی داشته باشند، آنگاه مشاور می‌تواند به آنها در شناسایی روش‌هایی برای مقابله با آن تفاوت‌ها کمک کند.
  • به زوج‌ها در اجتناب از رنجش‌های مسموم کمک می‌کند: وقتی زوج‌ها معتقد باشند که دیگر عاشق هم نیستند، معمولاً این بدان معناست که اجازه خواهند داد تا رنجش و دلخوری در رابطه‌شان ایجاد شود. رنجش برای خوشبختی و شادی افراد سمی است و در طول مشاوره پیش از ازدواج، زوج‌ها راههایی را برای اجتناب از این نوع سم عاطفی یاد می‌گیرند.
  • باعث کاهش ترس از دوام ازدواج می‌شود: شواهد آماری ثابت می‌کنند که در هر روز عمر یک ازدواج‌ تمام می‌شود، که این موضوع برای زوج‌هایی که به آینده فکر می‌کنند نگران کننده است. مشاوره پیش از ازدواج به زوج‌ها کمک می‌کند تا ترس‌هایشان در مورد تشکیل و حفظ یک رابطه موفق را شناسایی کرده و با آنها مقابله کنند.

آیا مشورت با یک مشاوره پیش از ازدواج خوب را برای تصمیم گیری برای ازدواجتان ضروری می دانید؟

این باور وجود دارد که مشاوره پیش از ازدواج خوب (نوعی درمان تخصصی که معمولاً توسط درمانگران ازدواج و خانواده ارائه می‌شود)، همه زوج‌هایی را که به فکر تشکیل زندگی و ایجاد تعهدی بلندمدت همچون ازدواج هستند را از مزایای زیادی بهره مند می‌سازند.معمولاً، هدف از مشاوره پیش از ازدواج خوب شناسایی زودهنگام و پرداختن به حیطه‌های احتمالی تعارض در رابطه است، قبل از اینکه آن مسائل به نگرانی‌های جدی تبدیل شوند، و همچنین ارائه آموزش راهبردهای مؤثر به زوج‌ها برای بحث در مورد تعارضات و حل آنها. زوج‌هایی که قبل از ازدواج به سراغ مشاوره قبل از ازدواج خوب می‌روند، همچنین ممکن است فکر کنند مشاوره پیش از ازدواج می‌تواند به آنها کمک کند تا درکی بهتری از انتظاراتشان در مورد ازدواج داشته باشند و هرگونه اختلاف و تفاوت جدی را در محیطی ایمن و بی طرفانه حل کنند.

در اوایل آشنایی قبل از ازدواج، به دلیل هیجانات بالا در طرفین ، به نکات مهمی که برای شروع ازدواج و یک ازدواج موفق الزامی است توجه نمی شود، در نتیجه بعد از گذشت چند سال از ازدواج تفاوت ها و اختلاف های بین طرفین از جمله تفاوت های شخصیتی، سبک زندگی، فرهنگی و …. مشخص می شود ، یک مشاوره پیش از ازدواج خوب به نوعی شما را از وجود چنین تفاوت هایی آگاه می کند و در صورت لزوم نحوه برخورد صحیح با این تفاوت ها تشریح می شود.

مراحل مشاوره پیش از ازدواج خوب

 مراحل مشاوره پیش از ازدواج می تواند توسط هر روانشناس(مشاوره قبل از ازدواج خوب) متفاوت باشد، اما یکسری موارد است که در همه آنها به یک صورت انجام می گیرد. به طور مثال در ابتدا باید به صورت جداگانه هم با خانم و هم با آقا صحبت انجام گیرد. روانشناس (مشاوره پیش از ازدواج خوب) می‌تواند با صحبت کردن با هر یک از طرفین آگاه شود، که آیا هر یک از طرفین آمادگی اجتماعی لازم، استقلال مالی، استقلال روانی، پختگی هیجانی، آمادگی اعتقادی و ارزشی و در کل مهارت های لازم برای ازدواج را دارند یا خیر.

 پس در اولین مرحله از مراحل مشاوره پیش از ازدواج این آمادگی های لازم بررسی می‌شود، به طور مثال آمادگی مالی  از موارد مهم برای ازدواج است، در صورتی که فرد آمادگی مالی لازم برای ازدواج را نداشته باشد به هیچ وجه این ازدواج توصیه نمی شود. علاوه بر آن استقلال روانی نیز که شامل مسئولیت پذیری، توانایی مقابله با مشکلات، مثبت اندیشی و خوشبینی است، نیز از دیگر مواردی است که به طور کامل باید بررسی شود.

آیا تست در مراحل مشاوره انجام می شود؟

 بهتر است که از دو طرف تست های روانشناسی نیز گرفته شود، این تست‌ها به روانشناس کمک می کند تا دید دقیق تری به افراد داشته باشد، سپس در یک نشست که هم آقا و هم خانم  باشند میزان شباهت ها و تفاوت ها و جواب تست ها بررسی و توضیحات لازم به هر دو طرف در خصوص این ازدواج داده می شود.

آیا مشاوره قبل از ازدواج ضروری است؟

 قطعاً! همانگونه که وقتی می‌خواهید در مورد مسائل کوچک زندگی مانند حتی خرید ماشین و …. تصمیمی بگیرید سعی می‌کنید نظر متخصصین را در مورد انتخاب خود بدانید، برای تصمیم‌گیری برای چنین مورد مهمی نیز لازم است که نظر شخص سوم متخصصی را در این مورد جویا شوید. زیرا وقتی شما در وسط جریانی هستید با دید کامل نمی‌توانید آن را بررسی کنید.

یک مشاوره قبل از ازدواج خوب می‌تواند بدون هیچگونه قضاوتی و با دید کاملاً بی طرف شما را از این تفاوت‌ها و شباهت‌های تان آگاه سازد و شما را از مشکلاتی که ممکن است با آن در آینده روبه‌رو شوید آگاه کند. مشاوره پیش از ازدواج خوب می‌تواند به شما توضیح دهد روی کدام یک از صفات شخصیتی خود نیز باید کار کنید که اگر ازدواج صورت گرفت با مشکلات جدی روبرو نشوید.

بهترین دکتر مشاوره قبل از ازدواج چه ویژگی هایی دارد؟

 مانند بقیه موارد در این خصوص نیز روانشناسی که در این خصوص تجربه و علم کافی داشته باشد، در این مورد می تواند بهترین دکتر مشاوره قبل از ازدواج تلقی شود. علاوه بر آن مهم است که مشاور پیش از ازدواج بدون هیچ گونه قضاوت و پیش داوری در مورد افراد آنها را ببیند و در صورتی که مواردی می بیند چه در تست و چه در صحبت های انفرادی و یا دو نفره با آنها که ممکن است در آینده این ازدواج را به خطر بیاندازد، حتماً به زوجین اطلاع دهد.

 مشاوره قبل از ازدواج خوب چند جلسه است؟

 در این مورد بستگی به رویکرد مشاور قبل از ازدواج دارد، در بعضی موارد که روانشناس از طرفین تست روانشناسی نمی‌گیرد صحبت با طرفین به صورت انفرادی و پس از آن دو نفره را در یک روز انجام می دهد، اما برخی مشاوران قبل از ازدواج در یک جلسه تست های لازم را انجام می‌دهند و در یک جلسه دیگر( و یا دو جلسه) به صورت انفرادی با هر یک از طرفین صحبت می‌کنند جلسه بعدی با حضور دو طرف صورت می‌گیرد و یک جلسه نهایی دارند که در آن مشاوره قبل از ازدواج نتیجه گیری نهایی را انجام میدهد.

پروتکل مشاوره پیش از ازدواج

 همانگونه که توضیح داده شد مشاوران متفاوت پروتکل های متفاوتی دارند که بر اساس آن تعداد جلسات و ویژگی هایی که در مورد اشخاص باید بررسی شوند مشخص می شوند. در حقیقت پروتکل های مشاوره پیش از ازدواج هر روانشناس با توجه به رویکرد آن روانشناس در بیشتر موارد انتخاب می‌شود.

 سوالات مشاوره قبل از ازدواج، سوالات قبل از ازدواج:

 برای رفتن پیش مشاوره پیش از ازدواج لازم نیست که در مورد سوالات آن بدانید و یا از قبل برای آن آمادگی داشته باشید، در صورتی که به هر دلیلی در حال حاضر نمی توانید به مشاوره پیش از ازدواج مراجعه کنید، توصیه می شود حتماً کتاب ۱۰۰۱ پرسش پیش از ازدواج را با هم مطالعه کنید در این کتاب سوالات مشاوره پیش از ازدواج را که لازم است پاسخ دهید می توانید بررسی کنید.

 جواب سوالات مشاوره قبل از ازدواج

 در حقیقت برای سوالات مشاوره قبل از ازدواج جواب درست و غلطی وجود ندارد که بخواهیم دنبال آنها باشیم و در حقیقت ما مشاوره قبل از ازدواج را برای این انجام می‌دهیم که تا حد ممکن از بروز طلاق و مشکلات عمده در ازدواج جلوگیری کنیم و در ازدواج بیشترین چیزی که مهم است وجود شباهت ها و علاوه بر آن سلامت روان طرفین است پس با راحتی صداقت کامل به سوالات در مورد خود پاسخ دهید.

 تست مشاوره قبل از ازدواج خوب

در مشاوره پیش از ازدواج تست های شخصیتی حتما گرفته می شوند که انواع مختلف دارند و علاوه بر آن بهتر است که تست باورها و همچنین نوع دلبستگی فرد نیز با گرفتن تست مشخص شود، تست های شخصیتی که در در بیشتر موارد گرفته می شوند عبارت هستند از کتل یا نئو.

مشاوره قبل از ازدواج آنلاین

 در بعضی موارد به دلیل دوری مراجع به روانشناس مشاوره قبل از ازدواج به صورت آنلاین انجام می‌شود، به طور مثال برای افرادی که مهاجرت کردند و یا در شهرهای زندگی می‌کنند که دسترسی راحت به مشاوره پیش از ازدواج خوب را ندارند توصیه می‌شود که از مشاوره قبل از ازدواج آنلاین استفاده کنند. در مشاوره قبل از ازدواج آنلاین نیز به طور جداگانه با هر فرد صحبت می‌شود و سپس در جلسه جمع‌بندی نتیجه‌گیری صورت می گیرد، علاوه بر آن در مشاوره قبل از ازدواج آنلاین نیز می توان تست های روانشناسی را انجام داد تا از تشخیص دقیق تری استفاده کرد.

 بیشترین سوالاتی که مراجعین در مورد مشاوره پیش از ازدواج می‌پرسند:

 در مشاوره ازدواج چه می گویند؟

 بهترین پاسخی که می‌توان به این عزیزان داد این است که بدون هیچ استرسی پیش مشاور بروند زیرا در بسیاری از موارد یکی از طرفین نگران این هستند که نکند مشاوره قبل از ازدواج باعث شود که این ازدواج صورت نگیرد، در جواب به این نگرانی مهم است که افراد بدانند به هیچ عنوان یک روانشناس و مشاوره قبل از ازدواج خوب به شما نمی‌گوید که ازدواج بکنید یا خیر.در حقیقت گرفتن تصمیم نهایی با شماست و فقط روانشناس تفاوت ها و مشکلاتی که امکان دارد در آینده با آن روبه‌رو شوید را به شما گوشزد می کند.

تو مشاوره ازدواج چه سوالاتی می پرسند؟

در مشاوره قبل از ازدواج در مورد ملاک‌های دو نفر برای ازدواج از آنها سوال پرسیده می‌شود، ملاک های مربوط به ظاهر هر فرد بررسی می‌شود که آیا شخص انتخاب شده از نظر فرد مقابلش از نظر ظاهری قابل قبول است. علاوه بر آن ملاک‌هایی مربوط به نظام ارزشی، ایمان و باورهای اعتقادی و اخلاقی افراد با سوالات مختلف سنجیده می‌شود.

وضعیت خانوادگی آنها بررسی می‌شود، با نحوه پاسخ دادن آنها به کلیه سوالات مدل صحبت کردنشان بررسی می‌شود و علاوه بر آن در مورد ویژگی‌های فرهنگی سوال پرسیده می‌شود، مخصوصاً اگر از دو قوم مختلف باشند مراسم ها و غیره باید بررسی شوند. علاوه بر آن ملاک های مربوط به موقعیت های اجتماعی فرد مانند شغل و تحصیلات و طبقه اجتماعی بررسی می‌شود، علایق و تفریحات افراد و روابط اجتماعی آنها نیز مهم است.

پکیج مشاوره پیش از ازدواج چگونه است؟

همانگونه که توضیح داده شد در بعضی موارد درمانگران با توجه به رویکرد شان پکیج مشاوره پیش از ازدواج های متفاوتی دارند، در بعضی موارد این پکیج ها دو جلسه، ۳ جلسه‌ای و گاها تا ۶ جلسه ممکن است باشند.

کتاب مشاوره پیش از ازدواج چه پیشنهاد می کنید؟

کتاب مشاوره پیش از ازدواج نوشته قهاری برای مشاوران و روانشناسان که در این زمینه فعالیت دارند توصیه می شود، اما برای افرادی که تصمیم به ازدواج دارند، کتاب ۱۰۰۱ پرسش پیش از ازدواج نوشته لیهی توصیه می‌شود.

ویژگی های یک خانواده شاد و موفق چیست؟

 در خانواده های شاد و موفق این ویژگی ها یافت می شود، ۱- احترام متقابل، ۲- احساس امنیت و آرامش، ۳- مسئولیت پذیری، ۴-  محبت و علاقه، ۵- رابطه سالم و سازنده، ۶- اعتقاد به ارزش‌ها و اصول اعتقادی، ۷- قدردانی.

 آیا مشاوره ازدواج خوب است؟

 پاسخ به این سوال آیا مشاوره ازدواج خوب است تنها می‌تواند قطعاً باشد، البته باید به این نکته توجه داشت که مهم است طرفین اطلاعات درستی در مورد خودشان به مشاور بدهند، زیرا مشاور  بر اساس این اطلاعات تصمیم می‌گیرد.

 به این دلیل می‌گوییم مشاوره ازدواج خوب است و لازم است زیرا در بسیاری از موارد پسر و دختر به دلیل وجود بعضی از تفاوت ها به هم جذب می‌شوند که در اول رابطه این تفاوت ها ممکن است باعث جذابیت رابطه شود، ولی به مرور زمان همین تفاوت‌ها باعث ایجاد مشکلات می‌شود. به طور مثال ممکن است در ابتدای امر برای یک فرد درونگرا یک فرد کاملاً برونگرا جذاب باشد، ولی بعد از مدتی با هم دچار اختلاف می شوند حتی در موارد بسیار پیش پا افتاده مانند بیرون رفتن.

آیا مشاوره قبل از ازدواج اجباری است؟

 از لحاظ روانشناسی اگر به این سوال بخواهیم پاسخ دهیم می‌گوییم مشاوره قبل از ازدواج اجباری نیست ولی کاملاً ضروری است!

در جلسه مشاوره ازدواج چه بگوییم؟

مسایلی که می توانید در جلسه مشاوره بگوید و به روانشناسان در تصمیم گیری کمک کنید این است که علاوه بر نکات مثبت اگر مواردی می بینید که احساس می‌کنید در آینده نیز ممکن است شما را دچار مشکل کند حتماً در مورد آن ها صحبت کنید. علاوه بر آن مهمترین مساله در جلسات مشاوره پیش از ازدواج صادق بودن است.

 بهترین زمان برای مشاوره ازدواج چه زمانی است؟

بهترین زمان برای مشاوره ازدواج زمانی است که طرفین تا حدودی با هم رفت و آمد کرده باشند و با هم آشنا شده باشند و به یک شناخت کلی در مورد فرد مقابل و حتی رابطه خود پیدا کرده باشند. باید توجه داشت نباید خیلی دیر مشاوره قبل از ازدواج گرفت در این صورت ممکن است وابستگی آنقدر زیاد شده باشد که در صورتی که تصمیم فرد به تمام کردن ارتباط رسید از لحاظ احساسی دچار صدمه شدید نشوند.

مشاوره ازدواج تلفنی

 در این موارد توصیه می‌شود تا حد امکان جلسه به صورت حضوری باشد، زیرا در ملاقات‌های رودررو روانشناس می‌تواند از زبان بدن طرفین و …. اطلاعات بیشتری به دست آورد.

نکات کلیدی که یک مشاور پیش از ازدواج خوب در جلسات بررسی می کند:

ابتدا نوع شخصیت طرفین بررسی می شود، در بعضی حیطه ها شباهت ها مهم اند، و در بعضی حیطه ها مکمل بودن. باید به این نکته توجه داشت که صرف شبیه بودن زن و مرد آن ها را برای ازدواج با هم مناسب نمی کند به طور مثال اگر یکی از طرفین وسواس داشته باشد اینکه طرف دیگر نیز وسواس داشته باشد به هیچ عنوان این دو فرد را برای ازدواج با هم مناسب نمی کند.

پس می توان به این نکته مهم اشاره کرد که علاوه بر اینکه صفات شخصیت در هر فرد به تنهایی باید بررسی شود، صفات شخصیت طرفین در کنار هم نیز باید مورد توجه بسیار قرار بگیرد، به طور مثال اگر یکی از زوجین در صفت قدرت طلبی نمره بالایی بگیرد(power)، و زوج دیگر در نمره احتیاج به آزادی نمره بالا بگیرد این دو در این مقوله به مشکل برخواهند خورد، علاوه بر اطلاعاتی که در این حیطه به زوجین داده می شود، اگر اختلاف نمره آن ها بالا نباشد نحوه مدیریت رفتار به زوجین آموزش داده می شود.

وجود هر یک از اختلال های شخصیت در طرفین احتیاج به بررسی دارد، در صورت وجود اختلال شخصیت در هر یک از زوجین این موضوع کاملا باید به طرفین توضیح داده شد و اشکالاتی را که در آینده با آن مواجه خواهند شد نیز با موشکافی تشریح شود. بعضی از اختلال های شخصیت مانند اختلال شخصیت پارانویید دارای درمان مشکل و طولانی می باشد، علاوه بر آن گاها وراثت نیز در این اختلال دخالت دارد و لازم است تمامی این توضیحات را طرفین بدانند.

احتمالا برای شما این مطلب نیز جالب است: روانشناس خوب چه ویژگی هایی دارد؟

شما احتمالا با این جستجوها به این مقاله رسیده اید:

مشاوره پیش از ازدواج خوب، مشاوره قبل از ازدواج خوب، مشاوره قبل از ازدواج

 

 

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید