آیا مشورت با یک مشاوره پیش از ازدواج خوب را برای تصمیم گیری برای ازدواجتان ضروری می دانید؟

در اوایل آشنایی قبل از ازدواج، به دلیل هیجانات بالا در طرفین ، به نکات مهمی که برای شروع ازدواج و یک ازدواج موفق الزامی است توجه نمی شود، در نتیجه بعد از گذشت چند سال از ازدواج تفاوت ها و اختلاف های بین طرفین از جمله تفاوت های شخصیتی، سبک زندگی، فرهنگی و …. مشخص می شود ، یک مشاوره پیش از ازدواج خوب به نوعی شما را از وجود چنین تفاوت هایی آگاه می کند و در صورت لزوم نحوه برخورد صحیح با این تفاوت ها تشریح می شود.

مراحل مشاوره پیش از ازدواج خوب

 مراحل مشاوره پیش از ازدواج می تواند توسط هر روانشناس(مشاوره قبل از ازدواج خوب) متفاوت باشد، اما یکسری موارد است که در همه آنها به یک صورت انجام می گیرد. به طور مثال در ابتدا باید به صورت جداگانه هم با خانم و هم با آقا صحبت انجام گیرد. روانشناس (مشاوره پیش از ازدواج خوب) می‌تواند با صحبت کردن با هر یک از طرفین آگاه شود، که آیا هر یک از طرفین آمادگی اجتماعی لازم، استقلال مالی، استقلال روانی، پختگی هیجانی، آمادگی اعتقادی و ارزشی و در کل مهارت های لازم برای ازدواج را دارند یا خیر.

 پس در اولین مرحله از مراحل مشاوره پیش از ازدواج این آمادگی های لازم بررسی می‌شود، به طور مثال آمادگی مالی  از موارد مهم برای ازدواج است، در صورتی که فرد آمادگی مالی لازم برای ازدواج را نداشته باشد به هیچ وجه این ازدواج توصیه نمی شود. علاوه بر آن استقلال روانی نیز که شامل مسئولیت پذیری، توانایی مقابله با مشکلات، مثبت اندیشی و خوشبینی است، نیز از دیگر مواردی است که به طور کامل باید بررسی شود.

آیا تست در مراحل مشاوره انجام می شود؟

 بهتر است که از دو طرف تست های روانشناسی نیز گرفته شود، این تست‌ها به روانشناس کمک می کند تا دید دقیق تری به افراد داشته باشد، سپس در یک نشست که هم آقا و هم خانم  باشند میزان شباهت ها و تفاوت ها و جواب تست ها بررسی و توضیحات لازم به هر دو طرف در خصوص این ازدواج داده می شود.

آیا مشاوره قبل از ازدواج ضروری است؟

 قطعاً! همانگونه که وقتی می‌خواهید در مورد مسائل کوچک زندگی مانند حتی خرید ماشین و …. تصمیمی بگیرید سعی می‌کنید نظر متخصصین را در مورد انتخاب خود بدانید، برای تصمیم‌گیری برای چنین مورد مهمی نیز لازم است که نظر شخص سوم متخصصی را در این مورد جویا شوید. زیرا وقتی شما در وسط جریانی هستید با دید کامل نمی‌توانید آن را بررسی کنید.

یک مشاوره قبل از ازدواج خوب می‌تواند بدون هیچگونه قضاوتی و با دید کاملاً بی طرف شما را از این تفاوت‌ها و شباهت‌های تان آگاه سازد و شما را از مشکلاتی که ممکن است با آن در آینده روبه‌رو شوید آگاه کند. مشاوره پیش از ازدواج خوب می‌تواند به شما توضیح دهد روی کدام یک از صفات شخصیتی خود نیز باید کار کنید که اگر ازدواج صورت گرفت با مشکلات جدی روبرو نشوید.

بهترین دکتر مشاوره قبل از ازدواج چه ویژگی هایی دارد؟

 مانند بقیه موارد در این خصوص نیز روانشناسی که در این خصوص تجربه و علم کافی داشته باشد، در این مورد می تواند بهترین دکتر مشاوره قبل از ازدواج تلقی شود. علاوه بر آن مهم است که مشاور پیش از ازدواج بدون هیچ گونه قضاوت و پیش داوری در مورد افراد آنها را ببیند و در صورتی که مواردی می بیند چه در تست و چه در صحبت های انفرادی و یا دو نفره با آنها که ممکن است در آینده این ازدواج را به خطر بیاندازد، حتماً به زوجین اطلاع دهد.

 مشاوره قبل از ازدواج خوب چند جلسه است؟

 در این مورد بستگی به رویکرد مشاور قبل از ازدواج دارد، در بعضی موارد که روانشناس از طرفین تست روانشناسی نمی‌گیرد صحبت با طرفین به صورت انفرادی و پس از آن دو نفره را در یک روز انجام می دهد، اما برخی مشاوران قبل از ازدواج در یک جلسه تست های لازم را انجام می‌دهند و در یک جلسه دیگر( و یا دو جلسه) به صورت انفرادی با هر یک از طرفین صحبت می‌کنند جلسه بعدی با حضور دو طرف صورت می‌گیرد و یک جلسه نهایی دارند که در آن مشاوره قبل از ازدواج نتیجه گیری نهایی را انجام میدهد.

پروتکل مشاوره پیش از ازدواج

 همانگونه که توضیح داده شد مشاوران متفاوت پروتکل های متفاوتی دارند که بر اساس آن تعداد جلسات و ویژگی هایی که در مورد اشخاص باید بررسی شوند مشخص می شوند. در حقیقت پروتکل های مشاوره پیش از ازدواج هر روانشناس با توجه به رویکرد آن روانشناس در بیشتر موارد انتخاب می‌شود.

 سوالات مشاوره قبل از ازدواج، سوالات قبل از ازدواج:

 برای رفتن پیش مشاوره پیش از ازدواج لازم نیست که در مورد سوالات آن بدانید و یا از قبل برای آن آمادگی داشته باشید، در صورتی که به هر دلیلی در حال حاضر نمی توانید به مشاوره پیش از ازدواج مراجعه کنید، توصیه می شود حتماً کتاب ۱۰۰۱ پرسش پیش از ازدواج را با هم مطالعه کنید در این کتاب سوالات مشاوره پیش از ازدواج را که لازم است پاسخ دهید می توانید بررسی کنید.

 جواب سوالات مشاوره قبل از ازدواج

 در حقیقت برای سوالات مشاوره قبل از ازدواج جواب درست و غلطی وجود ندارد که بخواهیم دنبال آنها باشیم و در حقیقت ما مشاوره قبل از ازدواج را برای این انجام می‌دهیم که تا حد ممکن از بروز طلاق و مشکلات عمده در ازدواج جلوگیری کنیم و در ازدواج بیشترین چیزی که مهم است وجود شباهت ها و علاوه بر آن سلامت روان طرفین است پس با راحتی صداقت کامل به سوالات در مورد خود پاسخ دهید.

 تست مشاوره قبل از ازدواج خوب

در مشاوره پیش از ازدواج تست های شخصیتی حتما گرفته می شوند که انواع مختلف دارند و علاوه بر آن بهتر است که تست باورها و همچنین نوع دلبستگی فرد نیز با گرفتن تست مشخص شود، تست های شخصیتی که در در بیشتر موارد گرفته می شوند عبارت هستند از کتل یا نئو.

مشاوره قبل از ازدواج آنلاین

 در بعضی موارد به دلیل دوری مراجع به روانشناس مشاوره قبل از ازدواج به صورت آنلاین انجام می‌شود، به طور مثال برای افرادی که مهاجرت کردند و یا در شهرهای زندگی می‌کنند که دسترسی راحت به مشاوره پیش از ازدواج خوب را ندارند توصیه می‌شود که از مشاوره قبل از ازدواج آنلاین استفاده کنند. در مشاوره قبل از ازدواج آنلاین نیز به طور جداگانه با هر فرد صحبت می‌شود و سپس در جلسه جمع‌بندی نتیجه‌گیری صورت می گیرد، علاوه بر آن در مشاوره قبل از ازدواج آنلاین نیز می توان تست های روانشناسی را انجام داد تا از تشخیص دقیق تری استفاده کرد.

 بیشترین سوالاتی که مراجعین در مورد مشاوره پیش از ازدواج می‌پرسند:

 در مشاوره ازدواج چه می گویند؟

 بهترین پاسخی که می‌توان به این عزیزان داد این است که بدون هیچ استرسی پیش مشاور بروند زیرا در بسیاری از موارد یکی از طرفین نگران این هستند که نکند مشاوره قبل از ازدواج باعث شود که این ازدواج صورت نگیرد، در جواب به این نگرانی مهم است که افراد بدانند به هیچ عنوان یک روانشناس و مشاوره قبل از ازدواج خوب به شما نمی‌گوید که ازدواج بکنید یا خیر.در حقیقت گرفتن تصمیم نهایی با شماست و فقط روانشناس تفاوت ها و مشکلاتی که امکان دارد در آینده با آن روبه‌رو شوید را به شما گوشزد می کند.

تو مشاوره ازدواج چه سوالاتی می پرسند؟

در مشاوره قبل از ازدواج در مورد ملاک‌های دو نفر برای ازدواج از آنها سوال پرسیده می‌شود، ملاک های مربوط به ظاهر هر فرد بررسی می‌شود که آیا شخص انتخاب شده از نظر فرد مقابلش از نظر ظاهری قابل قبول است. علاوه بر آن ملاک‌هایی مربوط به نظام ارزشی، ایمان و باورهای اعتقادی و اخلاقی افراد با سوالات مختلف سنجیده می‌شود.

وضعیت خانوادگی آنها بررسی می‌شود، با نحوه پاسخ دادن آنها به کلیه سوالات مدل صحبت کردنشان بررسی می‌شود و علاوه بر آن در مورد ویژگی‌های فرهنگی سوال پرسیده می‌شود، مخصوصاً اگر از دو قوم مختلف باشند مراسم ها و غیره باید بررسی شوند. علاوه بر آن ملاک های مربوط به موقعیت های اجتماعی فرد مانند شغل و تحصیلات و طبقه اجتماعی بررسی می‌شود، علایق و تفریحات افراد و روابط اجتماعی آنها نیز مهم است.

پکیج مشاوره پیش از ازدواج چگونه است؟

همانگونه که توضیح داده شد در بعضی موارد درمانگران با توجه به رویکرد شان پکیج مشاوره پیش از ازدواج های متفاوتی دارند، در بعضی موارد این پکیج ها دو جلسه، ۳ جلسه‌ای و گاها تا ۶ جلسه ممکن است باشند.

نکات کلیدی که یک مشاور پیش از ازدواج خوب در جلسات بررسی می کند:

ابتدا نوع شخصیت طرفین بررسی می شود، در بعضی حیطه ها شباهت ها مهم اند، و در بعضی حیطه ها مکمل بودن. باید به این نکته توجه داشت که صرف شبیه بودن زن و مرد آن ها را برای ازدواج با هم مناسب نمی کند به طور مثال اگر یکی از طرفین وسواس داشته باشد اینکه طرف دیگر نیز وسواس داشته باشد به هیچ عنوان این دو فرد را برای ازدواج با هم مناسب نمی کند.

پس می توان به این نکته مهم اشاره کرد که علاوه بر اینکه صفات شخصیت در هر فرد به تنهایی باید بررسی شود، صفات شخصیت طرفین در کنار هم نیز باید مورد توجه بسیار قرار بگیرد، به طور مثال اگر یکی از زوجین در صفت قدرت طلبی نمره بالایی بگیرد(power)، و زوج دیگر در نمره احتیاج به آزادی نمره بالا بگیرد این دو در این مقوله به مشکل برخواهند خورد، علاوه بر اطلاعاتی که در این حیطه به زوجین داده می شود، اگر اختلاف نمره آن ها بالا نباشد نحوه مدیریت رفتار به زوجین آموزش داده می شود.

وجود هر یک از اختلال های شخصیت در طرفین احتیاج به بررسی دارد، در صورت وجود اختلال شخصیت در هر یک از زوجین این موضوع کاملا باید به طرفین توضیح داده شد و اشکالاتی را که در آینده با آن مواجه خواهند شد نیز با موشکافی تشریح شود. بعضی از اختلال های شخصیت مانند اختلال شخصیت پارانویید دارای درمان مشکل و طولانی می باشد، علاوه بر آن گاها وراثت نیز در این اختلال دخالت دارد و لازم است تمامی این توضیحات را طرفین بدانند.

احتمالا برای شما این مطلب نیز جالب است: روانشناس خوب چه ویژگی هایی دارد؟

شما احتمالا با این جستجوها به این مقاله رسیده اید:

مشاوره پیش از ازدواج خوب، مشاوره قبل از ازدواج خوب، مشاوره قبل از ازدواج

 

 

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید