روانشناس متخصص افسردگی:

نقش روانشناس متخصص افسردگی کمک به بهداشت روانی افراد و درمان افسردگی آن ها و همچنین سایر چالش های عمومی زندگی است که به دلیل این مشکل با آن مواجه می شوند. یک دکتر روانشناس متخصص افسردگی با رویکردهای مختلفی می تواند افسردگی مراجع را درمان کند، ازجمله رویکرد رفتاری، رویکرد شناختی رفتاری، رویکرد روانکاوی، رویکرد روان پویشی بلند مدت و یا کوتاه مدت و …

رویکرد رفتاری و روانشناس متخصص افسردگی:

یک دکتر روانشناس متخصص افسردگی که با رویکرد رفتاری کار می کند برای درمان مراجعین با مشکل افسردگی تمرکزش را بر روی رفتارهای آن ها می گذارد تا افکارشان. به طور مثال سعی می کند تا جای امکان رفتارهایی که باعث لذت فرد می شود را در زندگیش اضافه کند، البته این نکته مهم است که فرد افسرده یکی از ملاک هایش برای تشخیص افسردگی این است که از چیزی لذت نمی برد. اما یک روانشناس متخصص افسردگی سعی می کند آرام آرام و از رفتارهایی که انجام دادن آن ها برای فرد راحت تر است شروع کند.

بعد از گذشت مدتی روانشناسان به این نکته رسیدند که تنها اضافه کردن رفتارهای لذت بخش کفایت نمی کند. بلکه در حقیقت این افکار مراجع است که او را به سمت افسردگی برده است، در نتیجه بهتر این است که تغییر در رفتار و افکار مراجع با هم صورت بگیرد.

یک روانشناس دکتری برای به دست آوردن صلاحیت خود تحت آموزش بسیار زیادی قرار می گیرد. آن ها معمولا ۴ سال مقطع کارشناسی و۷ سال تحصیلات تکمیلی دارند و پس از آن آموزش های عملی را می گذرانند.

انتخاب روانشناس متخصص افسردگی بستگی به کیفیت کار و ترجیح فردی شخص دارد. فرد باید یک روانشناس واجد شرایط با تجربه در منطقه خود پیدا کند که ضمن اینکه از مهارت او در درمان افسردگی مطمئن باشد، با او احساس راحتی کند.

در این مقاله در زمینه معیارهای روانشناس خوب برای افسردگی و نحوه انتخاب آن بحث خواهد شد. پس در ادامه این مقاله با ما همراه شوید.

روانشناس چیست؟

روانشناس  متخصص مشکلات روحی – روانی است. روانشناسان از زمینه ای در علوم عمومی و علوم رفتاری و عصبی استفاده می کنند تا به مردم کمک کنند علت افکار، احساسات یا رفتارهای خود را شناسایی و درمان کنند. سپس روانشناس می تواند به فرد کمک کند که مشکلات خود را برطرف سازد و در صورت نیاز رفتارهای خود را تغییر دهد. بر اساس همین مبنا یک روانشناس خوب برای درمان افسردگی نیز روانشناسی است که تجربه اش در زمینه درمان افسردگی و تشخیص آن زیاد باشد.

روانشناس در چه مواردی می تواند کمک کند؟

به دلایل مختلف ممکن است فردی از روانشناس کمک بگیرد. دلایل ممکن است طولانی مدت باشد، مانند افسردگی مزمن یا کوتاه مدت باشند.

مثال های دیگر کمک به افراد برای کنار آمدن با این موارد است:

فشار عصبی

بی خوابی

مسائل مربوط به سلامت روان

مشکلات رابطه

اعتیاد

مشکلات شناختی

تمایلات جنایی

سازگاری با ناتوانی

برخی از روانشناسان در زمینه های خاص روحی –  روانی تخصص یا تجربه دارند. فرد باید بررسی کند که آیا روانشناس مورد نظر او تجربه درمان افسردگی را دارد یا خیر.

ملاک های یک روانشناس متخصص افسردگی خوب چیست؟

یک روانشناس خوب در زمینه فعالیت خود مهارت و تجربه لازم را دارد و درمانی با کیفیت بالا ارائه می دهد.

انجمن روانشناسی آمریکا (APA) پیشنهاد می کند که یک روانشناس خوب در زمان درمان، موارد زیر را برای شخص در نظر بگیرد:

  • مشخصات
  • ارزش های منحصر به فرد
  • موقعیت
  • اهداف شخصی

قبل از هر چیز یک روانشناس دکترا باید دارای مجوز مربوطه پس از گذراندن دوره آموزش دکترا باشد.

نحوه انتخاب روانشناس متخصص افسردگی

روانشناسی که برای یک مشکل روحی و روانی خوب کار می کند، ممکن است در مشکلات دیگر نتیجه مشابه نداشته باشد. هنگام انتخاب روانشناس، عوامل حرفه ای و شخصی وجود دارد که افراد باید آن ها را در نظر بگیرند. در واقع یک روانشناس موثر در درمان افسردگی قادر خواهد بود متناسب با نیازهای فردی شخص شیوه درمان را انتخاب کند.

رویکردها

رویکردهای مختلفی وجود دارد که بسته به موضوع ممکن است یک روانشناس از آن ها استفاده کند. انتخاب یک روانشناس با تجربه در زمینه مربوطه احتمال اجرای یک برنامه درمانی را افزایش می دهد. این امر تا حدی به نوع درمانی که شخص می خواهد انجام دهد، بستگی دارد.

یک روانشناس ممکن است تنها از مشاوره استفاده کند یا در کنار آن روش های دیگری مانند دارو یا هیپنوتیزم درمانی را به کار ببرد.

ارتباط

برای موثر بودن درمان، فرد باید با روانشناس خود كاملا راحت باشد. داشتن یک رابطه خوب باعث می شود در زمینه موضوعات حساس بتوانید راحت تر صحبت کنید.

 

سوالاتی برای پرسیدن

داشتن یک مشاوره اولیه به فرد این امکان را می دهد که ببیند آیا روانشناس مناسبی انتخاب می کند یا خیر. نکات زیر برخی از مواردی است که ممکن است شخص بخواهد در هنگام مشاوره اولیه انجام دهد:

بررسی کنید که روانشناس از چه شرایطی برخوردار است. همچنین مطمئن شوید که مجوز دولتی دارند.

از روانشناس در زمینه تجربه و علاقه او در این زمینه سوال کنید. با این کار می توان فهمید که آیا مناسب فرد هستند یا نه.

در زمینه هزینه ها سوال کنید. بررسی کنید که هزینه درمان چقدر است و آیا بیمه آن را پوشش می دهد یا خیر.

بدانید که برنامه درمانی شامل چه مواردی است. آیا این درمان کاملا مبتنی بر مشاوره است یا روانشناس روش های دیگری را نیز در بر می گیرد؟

از پرسیدن سوالاتی که ناراحت کننده به نظر می رسند، نترسید. بهتر است از همان ابتدا به روانشناس و توانایی آن ها اطمینان داشته باشید.

چه موقع به دنبال کمک باشید:

یک روانشناس می تواند در بسیاری از مشکلات به شما کمک کند. اگر فردی سطح بالایی از موارد زیر را تجربه می کند، بهتر است که به دنبال کمک باشد.

  • نگران بودن
  • غمگینی
  • درماندگی
  • پرخاشگری یا سایر رفتارهای غیرمعمول

یک شاخص خوب در زمینه زمان درخواست کمک این است که آیا یک چالش بهداشت روانی بر فعالیت های روزمره فرد، مانند خواب یا کار او تأثیر می گذارد.

روانشناس خوب برای درمان افسردگی

همان طور که مشخص شد روانشناسی برای درمان افسردگی خوب است که در زمینه تخصص و تجربه داشته باشد، بعضی از روانشناسان به طور خاص تر در زمینه افسردگی و یا مشکلات فردی کار می کنند این روانشناسان برای افسردگی بیشتر توصیه می شوند.

درمان افسردگی شدید

برای درمان افسردگی شدید دارو درمانی توصیه می شود، علاوه بر آن روان درمانی نیز در کنار دارو درمانی حتما توصیه می شود که انجام شود. افسردگی شدید به افسردگی اطلاق می شود که بر روی عملکرد فرد ، خواب و اشتهای او نیز تاثیرگذار باشد. علاوه بر این حالت ها حداقل باید ۲ هفته طول بکشد تا به آن اختلال افسردگی اساسی گفته شود. تقریبا فرد باید در تمام طول این ۲ هفته حالت غم و بی لذتی را داشته باشد.

روان شناس افسردگی آنلاین:

در برخی موارد که مراجع به دلیل دوری مسافت و یا ترجیحات شخصی خود می تواند درمان خود را با روانشناسش به صورت آنلاین و ویدیو کال انجام دهد که تاثیرگذاری آن با توجه به مقالات در این زمینه در حد درمان رودر رو می باشد.

افسردگی شدید خودکشی:

یکی از سوال هایی که افراد به کرات از روانشناس ها در مورد افسردگی می پرسند این است آیا افسردگی باعث خودکشی میشود؟ و جواب آن این است که بله، قطعاً. در صورتی که فرد دچار افسردگی شدید شود احتمال افکار خودکشی و یا اقدام به آن به مراتب بیشتر از حالت طبیعی در افراد است.به همین دلیل توصیه می‌شود که وقتی دچار افسردگی می شوید حتما به یک روانشناس افسردگی (تهران) برای درمان مراجعه کنید.

تست افسردگی:

آیا یک متخصص درمان افسردگی برای تشخیص افسردگی در افراد احتیاج به تست افسردگی دارد؟ لزوماً خیر، کاملا بستگی به تشخیص دکتر روانشناس دارد، در بعضی موارد روانشناس افسردگی قبل از هر جلسه درمانی یک تست افسردگی می گیرد تا بتواند پیشرفت مراجع را به طور عینی داشته باشد، اما در صورتی که خود شما بخواهید تست افسردگی را در خانه بزنید و از میزان افسردگی خود مطلع شوید تست افسردگی بک توصیه میشود.

بهترین روانشناس افسردگی:

بهترین روانشناس افسردگی در تهران کیست؟ جواب به این پرسش بستگی به انتخاب رویکرد درمانی روان‌شناسی است که شما انتخاب می کنید، علاوه بر آن مهمتر از این مورد می توان گفت اگر ارتباط خوبی با روانشناسی برقرار می کنید این مهم تر از هر موضوع دیگری است.

خلاصه

زمینه های مختلفی وجود دارد که ممکن است یک روانشناس در آن ها تخصص داشته باشد، مانند روانشناسی کودک، شناخت یا رفتار و درمان افسردگی.

هنگام یافتن روانشناس متخصص افسردگی فرد باید شخصی را انتخاب کند که در زمینه مورد نظر خود به دنبال کمک باشد. همچنین ایجاد ارتباط خوب با روانشناس بسیار حیاتی است؛ زیرا آن ها باید اطلاعات شخصی را درک کنند تا بتوانند کمک کنند.

بهتر است در جلسه اول با یک روانشناس سوالات زیادی بپرسید که از تجربه او در زمینه مورد نظر مطمئن شوید.

مقالات مرتبط با این موضوع:

بدترین نوع افسردگی

شما با این جستجوها به این مقالع رسیده اید:

روانشناس خوب برای درمان وسواس، بهترین روانشناس برای درمان وسواس ، روانشناس متخصص وسواس، روانشناس متخصص وسواس خوب

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید