پانیک شدیدترین حالت اضطراب است و فردی که دچار پانیک می شود ممکن است احساس وحشت، گیجی یا رفتار غیر منطقی داشته باشد و غالباً در نتیجه یک تهدید قابل درک به عنوان مثال یک فاجعه طبیعی یا احتمال سقوط هواپیما بروز می کند. اختلال پانیک وضعیتی است که با ترس از تجربه حمله پانیک به خصوص در مکان های عمومی مشخص می شود. برای درمان این بیماری حتما باید با یک روانشناس متخصص پانیک صحبت کرد.

درک حملات پانیک

حمله پانیک به طور ناگهانی بروز می کند و معمولاً فقط مدت کوتاهی (۵ تا ۳۰ دقیقه) دوام می آورند و ممکن است فقط یک بار در طول زندگی یا به دفعات چندین بار در روز رخ دهند. حملات غالباً محرک واضحی هستند (به عنوان مثال یک رویداد، مکان، شخص یا حافظه ترسناک) اما ممکن است بی دلیل نیز به نظر برسد اگرچه بیشتر درمانگران معتقدند حملات پانیک به طور کلی توضیحی دارد که می توان به کمک روانشناس متخصص پانیک آن را کشف کرد.

درک حملات پانیک

روانشناس خوب در تهران

علت ایجاد حملات پانیک روشن نیست اما اعتقاد بر این است که برخی افراد ممکن است زمینه ژنتیکی ابتلا به وحشت را داشته باشند و برخی عوامل استرس زا در زندگی نیز می توانند با ایجاد این مشکل در ایجاد آن سهیم باشند. همچنین می تواند به دلیل شرایط پزشکی مانند افتادگی دریچه میترال، پرکاری تیروئی ، افت قند خون یا ترک دارو ایجاد شود. استفاده از محرک هایی مانند آمفتامین، کوکائین و کافئین نیز می تواند منجر به بروز حملات پانیک در برخی از افراد شود.

پانیک که اغلب ترسناک و ناراحت کننده است می تواند ترس و ناراحتی ناگهانی و شدید ایجاد کند و همچنین از نظر جسمی شدید و طاقت فرسا باشد. حملات پانیک معمولاً شامل برخی از احساسات و تجربیات زیر است:

لرزیدن
تنگی نفس و احساس خفگی
تپش قلب و درد قفسه سینه
حالت تهوع، سرگیجه و غش کردن
بی حسی در اندام ها
افکار ترسناک به ویژه در مورد مرگ
بی قراری شدید
قدم زدن
تنش در عضلات
احساس جدا شدن از بدن

حملات پانیک نسبتاً شایع است و حدود ۳۰٪ افراد حداقل یک حمله وحشت در زندگی خود داشته اند. به دلیل شدت علائم جسمی بسیاری از افراد با اولین حمله پانیک خود تصور می کنند که دچار حمله قلبی شده اند و به بیمارستان می روند.

اگرچه به نظر می رسد حملات پانیک ناگهانی بروز می کند اما مردم گاهی اوقات می توانند آن را پیش بینی کنند. به عنوان مثال فردی که مبتلا به اختلال هراس است ممکن است هم حملات مورد انتظار را تجربه کند و هم حملات غیرمنتظره را تجربه کند. افرادی که سایر مشکلات اضطرابی یا استرس پس از سانحه دارند (PTSD) نیز ممکن است به طور منظم حملات پانیک را تجربه کنند.

درک اختلال پانیک با کمک روانشناس متخصص پانیک

حملات پانیک مکرر ممکن است منجر به تشخیص اختلال وحشت شود به ویژه هنگامی که فرد دچار اضطراب و نگرانی در بین حملات شود حداقل در یک ماه بعد از ترس از حمله مجدد در ترس مداوم یا تقریباً ثابت زندگی کند. این مشکل اغلب در عملکرد روزمره اختلال ایجاد می کند زیرا ممکن است فردی از همه موقعیت هایی که امکان حمله دارند جلوگیری کند. ترس از حملات پانیک ممکن است فرد را به سمت تغییر شغل سوق دهد زمان کمتری را برای انجام فعالیت های اوقات فراغت بگذراند و سلامتی عاطفی و جسمی را تجربه کند.

گاهی اوقات این ترس منجر به هراسی می شود مانند آگورافوبیا که ترس از قرار گرفتن در مکان های باز یا جمعیتی است که ممکن است فرد دچار حمله وحشت شود و نتواند کمک پیدا کند یا به راحتی فرار کند. در صورت عدم درمان بیماری، ترس شدید از حملات وحشت ممکن است منجر به آگورافوبیا شود. اعتقاد بر این است که آگورافوبیا در نتیجه حملات وحشت ایجاد می شود و ممکن است باعث شود فرد به طور کامل از خانه خارج شود.

چرا پانیک نگران کننده است؟

حملات پانیک و اختلال پانیک تشخیص داده شده به عنوان یک بیماری بسیار قابل درمان در نظر گرفته می شود با این حال بسیاری از افراد ممکن است متوجه نشوند که یک بیماری واقعی دارند یا ممکن است ترس از مراجعه به درمان را داشته باشند به دلیل خجالت یا ترس از اینکه گفته می شود علائم آن ها فقط تصور می شود. برخی از افراد نمی دانند که چه عواملی باعث بروز علائم حمله وحشت می شوند و ممکن است از ترس حمله آسم یا حمله قلبی بارها و بارها به دنبال مراقبت های پزشکی باشند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید