آیا مشورت با یک مشاور پیش از ازدواج خوب را برای تصمیم گیری برای ازدواجتان ضروری می دانید؟

در اوایل آشنایی قبل از ازدواج، به دلیل هیجانات بالا در طرفین ، به نکات مهمی که برای شروع ازدواج و یک ازدواج موفق الزامی است توجه نمی شود، در نتیجه بعد از گذشت چند سال از ازدواج تفاوت ها و اختلاف های بین طرفین از جمله تفاوت های شخصیتی، سبک زندگی، فرهنگی و …. مشخص می شود ، یک مشاور پیش از ازدواج خوب  به نوعی شما را از وجود چنین تفاوت هایی آگاه می کند و در صورت لزوم نحوه برخورد صحیح با این تفاوت ها تشریح می شود.

نکات کلیدی که یک مشاور پیش از ازدواج خوب در جلسات بررسی می کند:

ابتدا نوع شخصیت طرفین بررسی می شود، در بعضی حیطه ها شباهت ها مهم اند، و در بعضی حیطه ها مکمل بودن. باید به این نکته توجه داشت که صرف شبیه بودن زن و مرد آن ها را برای ازدواج با هم مناسب نمی کند به طور مثال اگر یکی از طرفین وسواس داشته باشد اینکه طرف دیگر نیز وسواس داشته باشد به هیچ عنوان این دو فرد را برای ازدواج با هم مناسب نمی کند.

پس می توان به این نکته مهم اشاره کرد که علاوه بر اینکه صفات شخصیت در هر فرد به تنهایی باید بررسی شود، صفات شخصیت طرفین در کنار هم نیز باید مورد توجه بسیار قرار بگیرد، به طور مثال اگر یکی از زوجین در صفت قدرت طلبی نمره بالایی بگیرد(power)، و زوج دیگر در نمره احتیاج به آزادی نمره بالا بگیرد این دو در این مقوله به مشکل برخواهند خورد، علاوه بر اطلاعاتی که در این حیطه به زوجین داده می شود، اگر اختلاف نمره آن ها بالا نباشد نحوه مدیریت رفتار به زوجین آموزش داده می شود.

وجود هر یک از اختلال های شخصیت در طرفین احتیاج به بررسی دارد، در صورت وجود اختلال شخصیت در هر یک از زوجین این موضوع کاملا باید به طرفین توضیح داده شد و اشکالاتی را که در آینده با آن مواجه خواهند شد نیز با موشکافی تشریح شود. بعضی از اختلال های شخصیت مانند اختلال شخصیت پارانویید دارای درمان مشکل و طولانی می باشد، علاوه بر آن گاها وراثت نیز در این اختلال دخالت دارد و لازم است تمامی این توضیحات را طرفین بدانند.

احتمالا برای شما این مطلب نیز جالب است: روانشناس خوب چه ویژگی هایی دارد؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید