روانشناس خوب در پاسداران در مورد خود فاش سازی بیمار می گوید:

خود فاش سازی(مراجع در مورد خودش بتواند با روانشناس صادق باشد و اعتماد کند)، یکی از مواد اساسی روان درمانی است. هیچ بدون آن از درمان حاصلی نمی برد.

یک روانشناس خوب در پاسداران هیچ گاه به جای بیمارانش تصمیم نمی گیرد، زیرا او یک پیشگو نیست، علاوه بر این اطلاعاتی هم که در دست دارد ممکن است کافی نباشد.

یک روانشناس خوب در پاسداران عنوان می کند که درمان یک نمونه از الگوی ارتباطات مراجع است:

به این معنا که مشکلاتی که بیمار در رابطه هایش تجربه می کند، در طول زمان خود را در جلسه درمانی نیز نشان می‌دهد.

اگر بیمار در زندگیش آدم متوقع، ترسو، کنترل کننده، اهل قضاوت و یا به طرق دیگر رفتار بین فردی ناسازگارانه داشته باشد. در این صورت این نشانه ها وارد رابطه روانشناس(خوب در پاسداران) و بیمار نیز می‌شود و در حقیقت می توان گفت که یک دکتر روانشناس (خوب در پاسداران) می‌تواند با اشاره به این رابطه و موضوعات در شناخت بیشتر مراجع نسبت به خود، به او کمک کند.

دکتر روانشناس خوب در پاسداران

لطفا برای گرفتن وقت از دکتر صدیقه ناقل با شماره ۲۲۷۹۷۸۳۶ تماس بگیرید.

دکتر ناقل با سابقه مشاوره بیش از ۱۵۰۰ مراجع و مدرس دانشگاه.

یک روانشناس خوب در پاسداران برای شناخت بهتر مراجع خود به چه دقت می کند؟

 • اینکه بیمار چگونه با او سلام و احوالپرسی می کند
 • روی صندلی می نشیند
 • به اطرافش توجه می کند یا نمی کند
 • جلسه را چگونه آغاز می کند و به پایان می‌برند
 • چگونه گذشته خود را مرور می‌کند
 • و یا چگونه با روانشناس ارتباط برقرار می کند:
 1. چقدر از درمانگر فاصله می گیرد.
 2. چقدر خجالتی است یا سعی می کند دلربایی کند.
 3. چقدر مبارزه طلبی می کند.
 4. چقدر در جلسه درمان با روانشناس خوب در پاسداران بچه بازی در می آورد.

پس می توان گفت مدل رفتاری که هر مراجع با روانشناس، خود دارد به روانشناس در شناخت مراجع کمک بسیاری می‌کند، چون در حقیقت روانشناسی محرک ثابت است و می‌توان گفت رفتار متفاوت آدم های متفاوت با یک محرک ثابت می تواند گویای دنیای درون مراجع باشند(البته نه به طور کامل، یک روانشناس خوب(در پاسداران) باید به رفتار خود نیز آگاهی کامل داشته باشد، زیرا ممکن است در بعضی موارد رفتار مراجع انعکاس رفتار خود او باشد). حتی برخی محرک های محیطی نیز می‌توانند در شناخت بیشتر مراجع به روانشناس و خود او کمک کند.

در این راستا اروین یالوم روانشناس برجسته عصر حاضر عنوان می‌کند:

زبانه در دفتر کارم شکسته بود به همین باعث می شد که در به راحتی بسته نشود، همین سبب شده بود بیمارانم هر کدام به نحو متفاوتی واکنش نشان دهند. بیماری مدتی وقت صرف می کرد تا بتواند آن را درست کند، دوبار معذرت می خواست گویی که او در را شکسته باشد. بسیاری آن را ندیده می‌گرفتند و بعضی دیگر هم می گفتند که باید درستش کنم، و بعضی هم حیرت می کردند که چرا این همه در درست کردنش تاخیر می کنم.(ادامه مقاله دکتر روانشناس خوب در پاسداران)

حتی جعبه دستمال کاغذی منبع مهمی برای جمع آوری اطلاعات است!!!

بیماری از این که موقعی که دستمال را از جعبه بیرون می‌کشید، جعبه کمی جابجا شده بود عذرخواهی کرد. دیگری به آخرین برگ باقیمانده در جعبه دست نزد. دیگری نگذاشت من به او دستمال تعارف کنم، گفت: خودم بلدم. یک بار وقتی که فراموش کردم جعبه دستمال کاغذی جدیدی سر میز بگذارم، بیماری هفته ها بابت این کار سر به سر می‌گذاشت و می گفت “خوب شد این بار به خاطر سپردید”، یا “یک جعبه تازه”، حتما امروز در انتظار یک جلسه پرو پیمان هستید. بیماری دو جعبه دستمال کاغذی برایم آورد.

یک دکتر روانشناس خوب در پاسداران علاوه بر واکنش های بیماران به وضعیت و محیط مطب، منابع دیگری هم دارد:

 • از جمله آغاز و پایان جلسه درمان
 • نظر درمانجو درباره هزینه درمان
 • و مهم ترین و پیچیده ترین و زیباترین آن یعنی: خود روانشناس (نظر مراجع در مورد خود روانشناس)

هنگامی که مراجع در مورد تجربه یک رابطه بد که داشته است صحبت می کند، یک دکتر روانشناس خوب در پاسداران چه باید بکند؟

معمولاً روانشناس‌ها وضعیت را با عمق بسیاری بررسی می کنند و می کوشند تا به بیمار کمک کنند تا نقش خود را در این تبادل دریابد. بررسی کند ببیند چه رفتار های دیگری می توانست انجام دهد، انگیزه ناخودآگاه خود را بررسی کند، ببیند دیگری چه انگیزه هایی داشته است و به دنبال الگو هایی باشند که شبیه به موقعیت هایی باشد که بیمار در گذشته برای خود ایجاد کرده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید