در جواب به این پرسش که آیا شوک درمانی عوارض دارد؟ ابتدا باید توضیحی کامل درباره شوک درمانی داد: شوک درمانی (ECT) یکی از بحث انگیز ترین درمان های روانی است. در صورتی که این درمان به طور درست انجام شود در اکثر اشخاص (هشت نفر از ده نفر) سودمند بوده و به سرعت عمل می کند. همچنین بی خطر بودن این درمان ثابت شده است.

دکتر روانشناس

شوک درمانی معمولا برای بیمارانی به کار می رود که به قرص های ضد افسردگی جواب نمی دهند. همچنین در افرادی استفاده می شود که شرایط درمانی آنها به گونه ای است که نباید داروی ضد افسردگی مصرف کنند و یا به افسردگی شدید مبتلا هستند و در معرض خطر مرگ می باشند(مانند آنان که به طور کامل از خوردن و آشامیدن خودداری کنند). بعضی از پزشکان از این درمان برای مادرانی که به افسردگی شدید پس از زایمان مبتلا شده اند، استفاده می کنند زیرا اثر آن بلافاصله آشکار می شود و به این معنا خواهد بود که می توانند دوباره از کودک خود مراقبت کرده و با او ارتباط برقرار کنند.

بعضی از کسانی که قبلا شوک درمانی انجام داده اند و این درمان برای آنها سودمند واقع شده است. به طور سرپایی شوک درمانی می شوند، اما بیشتر افراد در بیمارستان بستری می شوند.

برای انتخاب روانشناس این مطلب را حتما بخوانید: روانشناس آقا یا خانم؟؟ کدام برای من مناسب است؟

آیا شوک درمانی عوارض دارد؟

ایده شوک درمانی در ذهن مردم تنفر ایجاد کرده است، منتقدان، علت استفاده این نوع درمان سخت را درک نمی کنند و می گویند هیچ کس از نحوه عملکرد شوک درمانی اطلاعی ندارد و یا اینکه این درمان باعث مشکلات پایدار در مغز می شود و اینکه این نوع درمان مانند شکنجه های قرون وسطایی است و در طب پزشکی قرن بیستم جایگاهی ندارد. حقیقت محض این است که اگر این نوع درمان تأثیری نداشت، که البته بسیار سودمند می باشد، از آن استفاده نمی کردند.

این درست است که هیچ کس از نحوه عملکرد شوک درمانی شناختی ندارد،اما درمان های زیاد دیگری وجود دارند که پزشکان برای هر نوع بیماری استفاده می کنند، اما کاملا در باره آن شناختی ندارند. مطالعات نشان داده است که این نوع درمان باعث مشکلات مغزی دراز مدت نمی شود. گرچه بعضی بیماران برای مدت کوتاهی دچار از دست دادن حافظه می شوند، اما اصلاحات صورت گرفته در نحوه انجام شوک درمانی، از این ناراحتی کاسته است. اکثر مردم به هیچ وجه دچار از دست دادن حافظه نمی شوند و تقریبا همه دریافتند که با برطرف شدن افسردگی آنها، حافظه شان نیز بهبود می یابد .

شوک درمانی علت بیماری را که عامل افسردگی است حل نمی کند، بلکه شخص را به مرحله ای می رساند که بتواند این مشکلات را مورد بررسی و توجه قرار دهد. شوک درمانی نیز مانند درمان دارویی تضمین نمی کند که بیماری به کلی برطرف شود. اگر فرد به افسردگی شدید و جدی مبتلا باشد، ممکن است بازهم در معرض خطر بازگشت مجدد بیماری باشد.

آنچه در شوک درمانی انجام می شود:

یک داروی بیهوشی کوتاه اثر به بیمار داده می شود تا به خواب رود و نیز دارویی که ماهیچه بیمار را شل کند به او داده می شود. هنگام بیهوشی ماسک اکسیژن گذاشته می شود و سپس با قرار دادن الکترودهایی روی پوست سر بیمار، جریان الکتریکی ضعیفی را از مغز بیمار می گذرانند. مقدار این جریان یک دهم مقداری است که برای بیماران مبتلا به ایست قلبی استفاده می شود.

اگر بیهوشی یا بی حسی داده نشود بیمار غش کوتاهی خواهد داشت، اما به دلیل بیهوشی فقط انقباض کمی در نوک انگشتان پا دیده می شود که چند ثانیه ای طول می کشد. این حالت نشان می دهد که مغز دچار غش شده است اما بدن حالت غش ندارد. بیمار پس از ده تا پانزده دقیقه به هوش میاید. بعضی بیماران شکایت از این دارند که حافظه آنها خوب نیست و دقیقا پس از شوک درمانی احساس گیجی می کنند.

شوک درمانی به سرعت اثر می کند؛ اکثر افراد دو هفته بعد از آن بهبودی چشم گیری را احساس می کنند. بیشتر اشخاص طی دوره درمانی چند هفته ای (۲ تا ۳ بار در هفته) شش تا ده بار شوک درمانی می شوند.

انجام شوک درمانی

انجام شوک درمانی نیز مانند عمل جراحی به رضایت کتبی بیمار احتیاج دارد. در صورت عدم رضایت بیمار، معمولا این درمان انجام نمی شود. تنها زمانی که جان بیمار در خطر باشد، با وجود مخالفت بیمار، این درمان انجام می شود. در این صورت، پزشک عمومی، مددکار اجتماعی آموزش دیده و روان پزشک هم باید درباره لزوم این درمان با هم توافق داشته باشند، سپس روانپزشکی دیگری از کمیسیون بهداشت روانی برای بررسی فراخوانده می شود. این روان پزشک نیز باید قبل از انجام شوک درمانی با لزوم انجام این درمان موافقت کند و تعداد جلسات درمان را تعیین کند. با این حال اگر منتظر شدن برای آمدن روان پزشک برای بیمار خطرناک باشد، پزشکان می توانند درمان را شروع کنند.

باید توجه داشت که شوک درمانی عاملی که باعث افسردگی شده است را حل نمی کند و نهایتا باید با روان درمانی و مراجعه به یک روانشناس خوب و حاذق علل به وجود آمدن این اختلال حل شود.

منبع: کتاب افسردگی

10 دیدگاه‌ها

 1. خیلی کامل بود دستتون درد نکنه روانپزشکم برای من این درمانو تجویز کرده و گفته دوهفته بایدبستری باشم اما بنظر خودم احتیاجی نیست نمی دونم کار درست چیه؟ میترسم…

  • دوست عزیز یا هر کسی که شاید تجربم بتونه کمکش کنه .من توی ۲۰ سالگی وقتی بستری بودم برام شک تجویز شد و حتی ازم سئوال نشد چون صلاحیت و شرایط و نداشتم . بعد از اون جریانات من خانواده ی خودمو خیلی سرزنش کردم و……امروز میبینم درسته که دوست ندارم اون شرایط(شک درمانی.بیمارستان،داروها،برچسب بیمار روانی و….) وجود میداشت ،ولی تماما تبدیل به کمک شدن، حتی اگر نادرست بوده باشن. مضررات شک درمانی و فواید اون = تا به امروز = معرفی شده شما نهایتا خودت تصمیم بگیر.ولی هر طور تونستی کمک بگیر.و خودت هم به خودت کمک کن . ولی ساده لوحانست که مثلا واسه عوارض یه درمان عذاب بکشی یا عذاب بدی یا خودکشی کنی…کمال وجود نداره ،همینی که هست کامله

 2. من درتیرماه ۹۹ تعداد۷بارشوک گرفتم امابه محض ترخیص ازبیمارستان سردردهایی که ازیک نقطه سرم شروع ودورمیزنه دارم برخی اطلاعاتم پاک شده بعضی چیزارووقتی میگن بیادنمیارم وبعدیکی دوساعت دگه یادم میاد.مثل اسم یه اشنارویامطالب درسی روکه ۲۹سال تدریس کردم درکل ناراُضیم کوررنگی هم گرفتم بیدا رکه میشم تاچنددقیقه همه جاروسفیدمیبینم کم کم بهترمیشم واسه چشمام صددرصدهمین شوکهامشکل ایجادکرده وسرگیجه وگزگزکردن دستوپاهم دارم .

  • درود بر شما
   بنده حدود هشت سال پیش بیمارستان ایرانیان شوک الکتریکی گرفتم بعد از اون موقعه مشکل نعوظ پیدا کردم وتا الآنم خوب نشده چیکار باید کنم قبلاً اصلأ این مشکل رو نداشتم وقتی به دکتر میلانی فر همون بیمارستان مراجعه کردم همون سال گفت خوب میشه ولی نشد
   ممنونم از راهنمایی شما

 3. بنده به دلیل شوک شدید به مدت یک هفته قادر به هضم غذا نبودم و بصورت مداوم … . مشکلات تنفسی٬ خواب٬ جنسی … . و این بار دوم بود که درواقع این نبوغ پزشکی رو تجربه کردم (۶ بار) و در هر دو بار اطلاعی از موضوع نداشتم و بصورت ناگهانی این عمل انجام شده… و جالب اینجاست که بار دوم پزشک معالج هیچ گونه معاینه ای برای تشخیص بیماری پیش از انجام این عمل نداشته… . راهی برای اعتراض وجود داره؟ بنده هر شب با آرزوی اینکه این دکتر رو در حال شوک گرفتن ببینم سعی می کنم چشم هام رو ببندم و بخوابم

 4. با سلام بنده ۶ جلسه ECT الکتروشوک در بیمارستان دل آرام تهران برای اضطراب افسردگی شدید انجام دادم نه تنها خوب نشدم بلکه مشکل وسواس و تکرار افکار و گفتار جبری و مشکل شدید حافظه پیدا کردم البته اختلال خواب هم دارم ولی به احتمال زیاد از عوارض الکتروشوک هست چون بعد از ۶ جلسه شوک و شروع مصرف زولپیدم اینطور شدم مواظب حافظه تون باشید یادگیری برام سخت شده اندازه افسردگی و شاید بیشتر آدم رو اذیت میکنه اختلال حافظه و تکرار افکار و گفتار وسواس جبری

 5. با سلام بنده ۶ جلسه ECT الکتروشوک در بیمارستان دل آرام تهران برای اضطراب افسردگی شدید انجام دادم نه تنها خوب نشدم بلکه مشکل وسواس و تکرار افکار و گفتار جبری و مشکل شدید حافظه پیدا کردم البته اختلال خواب هم دارم ولی به احتمال زیاد از عوارض الکتروشوک هست چون بعد از ۶ جلسه شوک و شروع مصرف زولپیدم اینطور شدم مواظب حافظه تون باشید یادگیری برام سخت شده اطلاعات پاک شده به سختی مسائل رو به خاطر میارم اختلال حافظه و وسواس تکرار افکار و گفتار و عمل و پایین آمدن سرعت عمل گرفتم به‌طوری که آرزو دارم به قبل شوک برگردم افسردگیم هم با این مشکلات شدیدتر َشد
  ارسال یک پاسخ

 6. من توی بیمارستان فوق تخصصی فارابی اصفهان ۶بار شوک درمانی و ۱۹روز بستری بودم! جالبه بدونید تو این ۱۹ روز خانوادم برام موز خرما ابمیوه حتی سیگار میفرستادن!اما همش توسط پرسنل بیمارستان دزدیده میشد و من که بیماریم افسردگی دوقطبی هست و وسواس فکری هم دارم فکر میکردم چقدر منفور شدم که دیگ حتی پدرمادرم هم بفکرم نیستم!درصورتی ک اینطور نبود پس از ترخیصمم فراموشی گرفتم و سردرد کاش غمای بزرگ ازیاد میبرد ک نبرده هیچ اونا پررنگ تر و حاشیه کمترشده. فقط اومدم بگم مرده شورتونو ببرن با این مدیریت بیمارستان و الکتروشوک درمانیتون اونجا تنها مزیتی که داشت کسایی بودن مثل خودت ک از اضطرابت کم میکرد و با همنشینی باهاشون دلت اروم میگرفت..

 7. شوک درمانی خیلی بده باعث شده تار ببینم وافسردگی ام زیاد بشه واحساس سنگینی توی سرم دارم

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید