بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران کجاست؟

برای این که به این پرسش پاسخ دهیم ابتدا باید بدانیم که نوروفیدبک چگونه کار می کند؟

نوروفیدبک چیست و چه کاربردی دارد؟

اولین سوالی که برای هر فرد پیش می‌آید این است که نوروفیدبک چیست و چه کاربردی دارد؟ نوروفیدبک دستگاهی است که برای بهبود امواج مغز شما استفاده می‌شود، در حقیقت در بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران از نوروفیدبک برای این موضوع استفاده می شود که امواج مغزی که در برخی از افراد بالاتر از حد نرمال هستند پایین بیایند و در سطح نرمال قرار بگیرند و امواجی که پایین‌تر از حد نرمال هستند نیز بالا بروند و در سطح نرمال قرار بگیرد.

سوالی که پیش می آید این است که چگونه در بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران این مهم صورت می‌گیرد؟

در ابتدای جلسات نوروفیدبک روانشناس ابتدا امواج مغز شما در جلسه اول ثبت می شود، داده هایی که به دست می‌آید توسط نرم افزار دستگاه نوروفیدبک در بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران تحلیل می‌شود و به درمانگر نشان می‌دهد که کدام یک از امواج مراجع بالاتر از حد نرمال و کدام یک پایین‌تر از حد نرمال هستند. علاوه بر آن در این تحلیل مشخص می‌شود که به دلیل بالا و یا پایین بودن این امواج از حد نرمال مراجع از چه مشکلاتی رنج می برد، به طور مثال تشخیص داده می‌شود که فرد دچار مشکلات اضطرابی، اختلال در تمرکز، مشکل در خواب، افسردگی، وسواس، پانیک و یا غیره می باشد.

سپس توسط درمانگر و بر اساس تحلیل انجام شده پروتکل درمانی خاصی مشخص می‌شود تا به وسیله این پروتکل درمانی امواج مغزی مراجعه به محدوده نرمال برساند و ثانویه به آن مشکلات مراجعه مرتفع شود.

درمان با نوروفیدبک در بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران چگونه صورت میگیرد؟

بعد از جلسه اول که امواج مغزی سنجیده می‌شود، جلسات درمانی نوروفیدبک در بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران با توجه به مشکل مراجعه و پروتکل درمانی خاص وی به صورت هفته ای ۲ الی ۳ بار انجام می‌گیرد یک یا دو الکترود روی سر مراجع در نقطه های خاص بر اساس پروتکل درمانی قرار می‌گیرد و دو الکترود نیز روی گوش قرار گرفته و سپس کافی است بر روی انیمیشنی که در مانیتور روبروی او قرار گرفته تمرکز کند، هنگامی که امواج مغزی مراجع به سمت محدوده نرمال حرکت می‌کند، انیمیشن شروع به حرکت می‌کند، نوروفیدبک اساس کارش بر مبنای شرطی سازی عاملی می باشد. 

در حقیقت در بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران درمان به این صورت انجام می گیرد که وقتی در جلسات متناوب هنگامی که امواج به سمت بهینه حرکت می کنند انیمیشن شروع به حرکت می کند(یعنی تشویق می شود)، امواج در زمان های دیگر نیز به سمت نرمال می رود. این به مانند این است که وقتی کار کسی را تشویق می کنیم احتمال اینکه دوباره آن کار را انجام بدهد بیشتر می شود، احتمال اینکه امواجی در مغز را که ما تقویت کردیم بیشتر شود نیز به همین دلیل شرطی سازی عاملی بیشتر می شود.

کاربرد نوروفیدبک

در بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران:

کاربرد نوروفیدبک چیست و برای چه مشکلاتی از آن استفاده می شود؟ اولین کاربرد نوروفیدبک در بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران برای بهبود تمرکز و حافظه می باشد که در صورتی که در امواج مغزی نیز این مشکل دیده شود، پروتکل خاص آن انجام می شود، دومین کاربرد نوروفیدبک برای درمان مشکل بیش فعالی و نقص در توجه(ADHD) است، سومین کاربرد آن برای اختلالات خواب می باشد، برای درمان افسردگی، اضطراب، ترک اعتیاد و غیره نیز از پروتکل های خاص برای هر فرد با توجه به امواج مغزی آن فرد استفاده می شود.

همانطور که در بالا اشاره شد، برای بهبود تمرکز و حافظه از نوروفیدبک بسیار استفاده می‌شود، به همین خاطر حتی برای بسیاری از مسابقات ورزشی که احتیاج به تمرکز و دقت بالا است مانند دارت و اسکی نیز از نوروفیدبک استفاده میشود.

نوروفیدبک یا دارو:

در بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران برای جواب این پرسش نوروفیدبک یا دارو کدام یک بهتر است یا توصیه می شود، این طور پاسخ داده می شود که برای بهبود توجه و تمرکز در صورتی که نقصی در مغز وجود نداشته باشد، مطمئنا نوروفیدبک توصیه می‌شود و در بقیه موارد نیز بستگی به شدت بیماری و نوع مشکل دارد که فرد به فرد متفاوت می باشد. در برخی موارد هم دارو و هم نوروفیدبک در کنار هم توصیه می‌شود و در برخی موارد نوروفیدبک به تنهایی می‌تواند بسیار تاثیر‌گذار باشد، ولی باید به این موضوع توجه داشت که از نوروفیدبک برای درمان تمامی مشکلات نمی توان استفاده کرد، همانطور که در بالا عنوان کردیم کاربرد نوروفیدبک در حیطه های خاص می باشد و در برخی موارد نیز برای بعضی از مشکلات همانگونه که توضیح داده شد دارو به تنهایی کفایت می‌کند.

هزینه نوروفیدبک در تهران:

هزینه نوروفیدبک در تهران در بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران با توجه به دستگاهی که استفاده می‌شود، پروتکل درمانی (و مدت زمان لازم برای این پروتکل)، تعداد پروتکل های استفاده شده، تعداد جلسات در هفته و مدت زمان لازم برای درمان محاسبه می‌شود و در حقیقت نمی توان میزان مشخص و قطعی برای هزینه نوروفیدبک نام برد.

قرص نوروفیدبک چیست:

بسیاری از مراجعین ما در مورد قرص نوروفیدبک می پرسند و یکی از سوالهای متداول این است که قرص نوروفیدبک چیست و آیا می‌توانیم به جای جلسات نوروفیدبک از قرص نوروفیدبک استفاده کنیم. در حقیقت قرص نوروفیدبک ای وجود ندارد و فقط دستگاه نوروفیدبک وجود دارد که باید در مراکز روانشناسی (بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران) جلسات نوروفیدبک انجام بگیرد.

آموزش نوروفیدبک در تهران(در بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران)

به محض اتمام ارزیابی و مشخص نمودن اهداف درمانی در بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران، در طی دوره درمان یک یا دو الکترود بر روی جمجمه و یک یا دو الکترود هم بر روی لاله گوش کار گذاشته میشود. سپس بیمار از طریق مشاهده مانیتور کامپیوتر و گوش دادن به آهنگ مخصوص مشغول انجام وظایفی مثل بازی کامپیوتری بدون استفاده از دست و یا خواندن می شود. این جلسات آموزشی به منظور یادگیری مراجع در ایجاد تغییرات آهسته و تدریجی و در نتیجه باز آموزی الگوهای امواج مغزی طراحی می شوند.

با تداوم جلسات نوروفیدبک در بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران، هدایت و تمرین، الگوهای امواج مغزی سالمتری ایجاد و پایدار خواهند شد. لازم است، که بعضی از مراجعین یاد بگیرند که سرعت یا اندازه امواج مغزی خود را در نقاط خاصی از مغز افزایش دهند. و بعضی از مراجعین هم یاد بگیرند که سرعت یا اندازه امواج مغزی خود را در نقاط خاصی از مغز کاهش دهند.

 به سخن دیگر، نوروفیدبک یعنی تمرین یا انجام فیزیوتراپی با مغز است که موجب تقویت و انعطاف پذیری قوای شناختی و کنترل آن می شود. آموزش نوروفیدبک معمولا نیازمند ۴۰ تا ۵۰ جلسه آموزش بوده و هر جلسه هم حدود ۴۵ دقیقه وقت لازم دارد.

فواید نوروفیدبک چیست؟

مطمئنا مهم ترین فایده نوروفیدبک تاثیرگذاری آن است، که در حیطه های مختلفی مانند بهبود تمرکز و حافظه، افسردگی، اضطراب، وسواس، اختلالات خواب و .. تاثیر گذار است، نکته بعدی نداشتن عوارض در این درمان است، به این خاطر که چیزی وارد بدن نمی شود در مقابل با دارو بدون عوارض بدون این درمان فایده مهم دیگر آن است، علاوه بر آن ماندگاری اثر این درمان است، همان طور که می دانیم در دارو درمانی با قطع دارو اثرگذاری آن نیز قطع می شود ولی در بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران می دانیم که اثرگذاری این درمان بعد از قطع شدن آن نیز همچنان ادامه دارد.

آیا نوروفیدبک بر روی همه افراد به یک میزان تاثیرگذار است؟

خیر، این درمان نیز مانند تمامی درمان ها(از دارو درمانی تا انواع روان درمانی ها)، تاثیزگذاری متفاونی بر افراد مختلف بستگی به نوع مشکل و شدت آن دارد.

نوروفیدبک و اختلال استرس پس از ضربه:

پنیستون و کالکووسکی(۱۹۹۱) تعداد ۳۰ جلسه نیم ساعتی بر روی بازماندگان جنگ ویتنام که به دلیل اختلال استرس پس از ضربه موج گرفتگی در بیمارستان بستری بودند آموزش نوروفیدبک را اجرا کردند و آنها را به مدت ۳۰ ماه پیگیری و با گروه درمان سنتی مقایسه کردند. همه ۱۴ بیمار درمان سنتی، عود مجدد داشته و دوباره بستری شدند در حالیکه فقط تعداد ۳ نفر از ۱۵ نفر گروه نوروفیدبک عود مجدد داشتند. تمامی بیماران گروه نوروفیدبک نیاز کمتری به دارو از خود نشان دادند و از گروه درمان سنتی فقط یک مورد نیاز کمتری به دارو داشته، دو نفر بدون تغییر و ۱۰ نفر هم نیاز بیشتری به داروهای روانپزشکی داشتند. گروه نوروفیدبک در آزمون MMPI پیشرفت قابل توجهی در همه ۱۰ مقیاس بالینی داشتند اما در گروه درمان سنتی هیچگونه پیشرفت مهمی نداشته است.

دیگر کاربردهای بالینی نوروفیدبک:

در مورد اختلالاتی مثل توره، اتیسم (جاروسیوویچ، ۲۰۰۲) و پارکینسون( تامپسون و تامپسون، ۲۰۰۲) کاربردهایی داشته است. از نوروفیدبک در آموزش عملکرد ایده آل مانند موسیقی ( اگنر و گروزیلر، ۲۰۰۳)، ورزشکاران، مدیران عالی رتبه، تقویت قوای شناختی در دانشجویان ( ریزی، لوبار، مک اینتایر، زوفوتو و آبوت، ۱۹۹۶)، برای تقویت حافظه (ورنون و همکاران، ۲۰۰۳) و جلوگیری از زوال عقلی در دوران پیری هم استفاده می شود.

عوارض نوروفیدبک:

فقط تعداد محدودی از عوارض جانبی نوروفیدبک عنوان شده است. گاهی اوقات ممکن است شخص احساس خستگی را تجربه کند. بسیاری از این تجارب در طی مدت زمان کوتاهی از شروع جلسات در بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران،  از بین می روند. درمانگر میتواند با تغییر پروتکل ها چنین عوارض جانبی را برطرف سازد. بعضی از مؤسسات دستگاه نوروفیدبک را به منظور استفاده در منزل آموزش داده و آن را به افراد اجاره می دهند. قويا توصیه میشود که استفاده نوروفیدبک در منزل تحت نظارت افراد متخصص انجام شود، بخصوص با گذراندن دوره های کافی در مرکز درمان. در غیر اینصورت ممکن است عوارض منفی شدیدی بوجود آید. لازم به ذکر است که تحقیقات انجام شده زیر نظر متخصصین بوده و کسانی که از دستگاه در منزل استفاده می کنند باید دقت لازم را بکار ببرند.

در واقع می‌توان گفت هرچه درمانی که انجام می‌شود تهاجمی تر باشد عوارض جانبی بیشتری هم دارد، با توجه به اینکه در درمان نوروفیدبک جریانی وارد مغز نمی‌شود، در نتیجه از این لحاظ هیچگونه عوارضی هم ندارد. علاوه بر این مورد این را می‌دانیم که هرچقدر یک روش درمانی سریعتر جواب بدهد به احتمال بالاتری عوارض بیشتری دارد، زیرا که تغییرات بیشتری در یک زمان و یک جا به بدن وارد می شود. مقالات متعددی در این زمینه انجام گرفته است که نشان دادن نوروفیدبک عوارضی به جز در موارد خاص، خستگی ندارد.

عوارض نوروفیدبک در کودکان(در بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران):

در کودکان نیز مانند بزرگسالان نوروفیدبک جز خستگی در بعضی موارد، در صورتی که زیر نظر متخصص انجام شود عوارض دیگری ندارد.

تفاوت نوروفیدبک و بیوفیدبک :

نوروفیدبک به نام بایوفیدبک EEG هم نامیده می‌شود و می‌توان گفت در حقیقت زیرمجموعه بایوفیدبک است. در بایوفیدبک در بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران مراجع می تواند عملکردهای قسمت هایی از بدن را که در حالت عادی به آنها کنترلی ندارد بهبود بخشد، مانند تنفس.

بایوفیدبک بیشتر برای درمان مشکلاتی مانند اضطراب، استرس، دردهای عضلانی و دردهای موضعی و … استفاده می شود، ولی نوروفیدبک فقط در مورد امواج مغزی کاربرد دارد و در آن از سیستم پاداش و شرطی سازی عاملی برای بهبود امواج و به حد نرمال رسیدن آنها استفاده می شود. البته آموزش نوروفیدبک کاملاً به صورت ناخودآگاه صورت می‌گیرد.

 قیمت دستگاه نوروفیدبک

 با توجه به مزایای نوروفیدبک یکی از سوال هایی که برای مراجعین بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران پیش می‌آید این است که قیمت دستگاه نوروفیدبک چقدر است؟ و آیا میتوان در خانه نیز از آن استفاده کرد؟ ما به مراجعین بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران پاسخ می‌دهیم که خیر به هیچ عنوان توصیه نمی شود که این دستگاه نوروفیدبک را در خانه استفاده کنید، زیرا درست است که نوروفیدبک عوارض خاصی ندارد اما برای انجام دادن آن اطلاعات زیادی لازم است و حتماً باید به درستی الکترودها در محل مناسب قرار بگیرند. زیرا در بعضی از نقاط سر به هیچ عنوان روی موج‌های خاصی نباید کار کرد. در نتیجه باید توجه داشت که نوروفیدبک مهم است که تحت نظر متخصص انجام شود.

عکس دستگاه نوروفیدبک:

همان گونه در زیر مشاهده می کنید، الکترودها به نقاطی از سر(طبق پروتکل درمانی وی) متصل می شوند.

عکس دستگاه نوروفیدبک

 

شما با این جستجوها به این مقاله رسیده اید: هزینه هر جلسه نوروفیدبک

بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران : چگونه می توان گفت یک مرکز بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران است؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید