روانشناس متخصص وسواس:

در ابتدا می خواهیم انواع درمان هاس وسواس را توضیح دهیم:

درمان روانشناختی برای اختلال وسواسی-اجباری توسط روانشناس متخصص وسواس

هم پژوهشگران و هم ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی درمان روانشناختی را به عنوان درمانی موثر برای کاهش فراوانی و شدت نشانگان اختلال وسواس اجباری می شناسند. روان درمانی موثر برای این اختلال بر ایجاد تغییراتی در رفتار و/یا افکار، که گاهی اوقات شناخت نیز نامیده می شوند، تاکید دارد.

روی هم رفته، رفتاردرمانی ها و درمان های شناختی به نظر هم در بزرگسالان و هم کودکان مبتلا به اختلال وسواس اجباری حتی از داروها نیز موثرترند. در صورت اقتضا، رفتار درمانی و درمان شناختی توسط روانشناس متخصص وسواس برای اختلال وسواس اجباری را می توان با دارو درمانی ترکیب نمود تا به بهترین نتایج ممکن دست یافت.

رفتاردرمانی توسط روانشناس متخصص وسواس

گرچه انواع مختلفی از رفتار درمانی ها برای درمان اختلال وسواس اجباری وجود دارند، اما تمرکز بیشتر این درمانها بر این است که بیمار را در معرض چیزهایی قرار دهند که بیش از همه از آنها ترس دارند. این مواجهه باعث می شود که فرد فرصتی داشته باشد تا اطلاعات جدیدی را کسب کند به این امید که بدترین ترس هایش را مردود بشمارد.

مواجهه و جلوگیری از پاسخ

یکی از معروف ترین و موثرترین اشکال رفتار درمانی برای اختلال وسواس اجباری مواجهه و جلوگیری از پاسخ است (ERP)1.ERP مستلزم مواجهه فرد با اضطرابی است که باعث ایجاد وسواس ها در وی شده و سپس جلوگیری از استفاده از عادت ها برای کاهش آن اضطراب. این چرخه مواجهه و جلوگیری از پاسخ تا زمانی تکرار می شود که شما دیگر بواسطه وسواس یا اجبارهایتان اذیت نشوید.

این درمان چقدر طول می کشد؟

ERP  معمولاً مستلزم ۱۵ تا ۲۰ جلسه مواجهه است که حدود ۹۰ دقیقه طول می کشد۲. این جلسات معمولاً در مطب روانشناس متخصص وسواس اتفاق می افتند، گرچه معمولاً از شما خواسته می شود که ERP را در خانه هم تمرین کنید.

گرچه برخی از درمانگران ترجیح می دهند کارشان را با مواجهه با ترسناک ترین محرک ها (که تکنیک غرقه سازی نامیده می شود) شروع کنند، برخی دیگر ترجیح می دهند که رویکردی تدریجی تر را اتخاذ کنند. مثلاً، عجیب نیست که ببینیم بعضی از درمانگران ERP را صرفاً با فکر کردن به مواجه شدن با چیزهایی که بیش از همه از آنها می ترسند شروع کنند.

یک روانشناس متخصص وسواس توضیح می دهد که:

وسواس فکری عملی اختلالی روانی است که با افکار سرزده (وسواس) تولید می شود که باعث ایجاد ناآرامی، دلهره، ترس یا نگرانی می شود و با تکرار رفتارها یا تشریفات (اجبارها) با هدف کاهش اضطراب همراه است.افراد مبتلا به به این مشکل ممکن است فقط وسواس یا ترکیبی از وسواس و اجبار داشته باشند. برای درمان این بیماری باید به یک روانشناس متخصص وسواس مراجعه نمود.

وسواس به عنوان افکار و اصرارهای مداوم، غیر عمدی و ناخواسته توصیف می شود که بسیار مزاحم، ناخوشایند و ناراحت کننده هستند. وسواس های متداول شامل نگرانی در مورد میکروب و آلودگی، تردیدها (برای مثال آیا لامپ را خاموش کردم؟)، نظم و تقارن  و اصرارهایی که تهاجمی هستند یا هوس باز معمولاً فرد می داند که چنین افکار و عقاید غیر منطقی است و بنابراین سعی می کند آن ها را سرکوب یا نادیده بگیرد اما انجام این کار بسیار دشوار است.

اجبار:

رفتارهایی است که فرد برای کاهش اضطراب ناشی از افکار وسواسی انجام می دهد. این رفتارها معمولاً شامل رفتارهایی مانند شستن مکرر و گسترده دست ، تمیز کردن ، چک کردن (به عنوان مثال اطمینان از خاموش بودن اجاق گاز) ، شمارش موارد ، احتکار یا ترتیب (به عنوان مثال صف کشیدن تمام مداد ها به روش خاص) است. آن ها همچنین ممکن است شامل اعمال ذهنی مانند شمردن، دعا کردن یا خواندن چیزی برای خود و همچنین تشریفات عصبی مانند لمس دستگیره یا باز و بسته شدن درب به تعداد مشخص قبل از خارج شدن از اتاق باشد. این اجبارها می تواند بیگانه و زمانبر باشد و غالباً موجب پریشانی شدید عاطفی ، بین فردی و حتی مالی شود. توانایی تسکین استرس آن ها اغلب موقتی است و افراد ممکن است در تبدیل یک کار به وظیفه دیگر با مشکل روبرو شوند.

اعمال کسانی که دچار وسواس (OCD) هستند ممکن است پارانوئید و به طور بالقوه روان پریش یا جدا از واقعیت به نظر برسد. با این حال مبتلایان به OCD وسواس و اجبارهای خود را غیر منطقی می دانند.

 

درمان وسواس (OCD) با کمک روانشناس متخصص وسواس

مولفه رفتاری مراکز OCD بر رفتار اجباری متمرکز است و برای مبتلایان به وسواس اجبارها دو ویژگی دارند.

اولاً ، اجبارها ماهیتی تکراری دارند و مبتلایان معمولاً مجبور به تکرار رفتاری می شوند به عنوان مثال تکرار شستن دست.

ثانیاً ، از اجبارها برای کنترل یا کاهش اضطراب استفاده می شود به عنوان مثال شستن بیش از حد دست ها ناشی از ترس بیش از حد از میکروب ها و باکتری ها است و بنابراین یک پاسخ مستقیم به وسواس است.

 

ویژگی های احساسی در وسواس

ویژگی های احساسی و عاطفی وسواس عمدتا با اضطراب مشخص می شود که ناشی از وسواس است با این حال برخی از مبتلایان به وسواس (OCD) نیز افسردگی را تجربه می کنند.

وسواس فکری و عقاید مداوم و یا ممنوع است که باعث بروز سطح بالایی از اضطراب در مبتلایان به وسواس می شود.

علاوه بر این OCD اغلب می تواند به افسردگی منجر شود زیرا اضطراب تجربه شده اغلب می تواند باعث خلق و خوی کم و از دست دادن لذت از فعالیت های روزمره شود زیرا فعالیت های روزمره توسط افکار وسواسی و اجبارهای تکراری قطع می شود.

ویژگی های شناختی در وسواس

افکار وسواسی اصلی ترین ویژگی شناختی اختلال وسواس فکری است. نمونه هایی از افکار تکرار شونده عبارتند از:

  • ترس از آلودگی توسط خاک یا میکروب ها
  • ترس از ایمنی با گذاشتن درها یا پنجره ها
  • ترس مذهبی از غیراخلاقی بودن کمال گرایی
  • ترس از بهترین نبودن

برای مبتلایان به وسواس این افکار بارها و بارها اتفاق می افتد.

برخی از مبتلایان به OCD استراتژی های شناختی را برای مقابله با وسواس خود اتخاذ می کنند. به عنوان مثال مبتلایان به وسواس مذهبی ممکن است بارها و بارها نماز بخوانند تا احساس بی اخلاقی خود را کاهش دهند. علاوه بر این مبتلایان به OCD می دانند که وسواس و اجبار آن ها غیر منطقی است و توجه انتخابی را به سمت محرک های ایجاد کننده اضطراب تجربه می کنند.

علت شناسی وسواس با کمک روانشناس متخصص وسواس

دانشمندان به طور كلی معتقدند كه هر دو عامل روانشناختی و بیولوژیكی در ایجاد این اختلال نقش دارند هرچند اختلاف نظر در مورد اینكه بیشتر نقش دارد وجود دارد. روانشناسی تکاملی نشان می دهد که برخی وسواس ها ممکن است در یک برهه از جمله موارد نظیر بهداشت اجباری، کنترل آتش در آتشدان، احتکار وسایل یا نظارت بر محیط برای دشمنان سودمند بوده باشد.

برای درمان وسواس می توانید به بهترین روانشناس تهران (دکتر رشن) مراجعه نمایید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید